MENU
novinky-a-odbornici

Obezitológ: 5 hlavných krokov ku štíhlemu a zdravému telu

Byť vo forme si žiada dobré jedlo!
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Obezitológ: 5 hlavných krokov ku štíhlemu a zdravému telu

Cesta ku štíhlej línii a zdraviu nevedie cez diéty a prísne obmedzovanie sa, ale cez výber správnych potravín. A keď sú navyše chutné, kto by také zásady nechcel dodržiavať?

Podľa kardiológa a obezitológa MUDr. Ivana Majerčáka by mala byť naša strava pestrá, ideálne pripravená doma a nemala by pozostávať z polotovarov. Zdravou stravou vieme prechádzať nielen nadváhe, ale aj chronickým ochoreniam či zvýšenému cholesterolu. Odporúča 5 krokov, ktoré vás dovedú k zdravému a štíhlemu telu.

1. Hrsť orechov denne

Mnohí ľudia, ktorí držia diétu, sa vyhýbajú orieškom kvôli vysokému obsahu kalórií a tukov. To je správne, ak chcete byť štíhli, nemôžete pojedať kedykoľvek čokoľvek a oriešky presne k tomu zvádzajú. Ale z vášho jedálnička by rozhodne nemali vypadnúť! Zaraďte ich napríklad ako desiatu či olovrant, no nie ako čosi navyše.

Štúdie ukazujú, že zjedením hrste orechov denne môžete predchádzať srdcovým chorobám. Odborník upresňuje, že z orechov je najzdravšia voľba náš slovenský vlašský orech. Ten je totiž plný zdravých tukov a aj tryptofánu, aminokyseliny, ktorú telo potrebuje na vytvorenie serotonínu, prirodzeného regulátora nálady. Mandle sú zase dobrým zdrojom mononenasýtených tukov a vlákniny. Výhodou orechov je, že ich naše telo trávi pomaly. Hlad by sa teda nemal hlásiť už chvíľu po ich zjedení. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor