MENU
novinky-a-odbornici

Obezitológ: 5 hlavných krokov ku štíhlemu a zdravému telu

Byť vo forme si žiada dobré jedlo!
Novinky a odborníci

Obezitológ: 5 hlavných krokov ku štíhlemu a zdravému telu

Cesta ku štíhlej línii a zdraviu nevedie cez diéty a prísne obmedzovanie sa, ale cez výber správnych potravín. A keď sú navyše chutné, kto by také zásady nechcel dodržiavať?

Podľa kardiológa a obezitológa MUDr. Ivana Majerčáka by mala byť naša strava pestrá, ideálne pripravená doma a nemala by pozostávať z polotovarov. Zdravou stravou vieme prechádzať nielen nadváhe, ale aj chronickým ochoreniam či zvýšenému cholesterolu. Odporúča 5 krokov, ktoré vás dovedú k zdravému a štíhlemu telu.

1. Hrsť orechov denne

Mnohí ľudia, ktorí držia diétu, sa vyhýbajú orieškom kvôli vysokému obsahu kalórií a tukov. To je správne, ak chcete byť štíhli, nemôžete pojedať kedykoľvek čokoľvek a oriešky presne k tomu zvádzajú. Ale z vášho jedálnička by rozhodne nemali vypadnúť! Zaraďte ich napríklad ako desiatu či olovrant, no nie ako čosi navyše.

Štúdie ukazujú, že zjedením hrste orechov denne môžete predchádzať srdcovým chorobám. Odborník upresňuje, že z orechov je najzdravšia voľba náš slovenský vlašský orech. Ten je totiž plný zdravých tukov a aj tryptofánu, aminokyseliny, ktorú telo potrebuje na vytvorenie serotonínu, prirodzeného regulátora nálady. Mandle sú zase dobrým zdrojom mononenasýtených tukov a vlákniny. Výhodou orechov je, že ich naše telo trávi pomaly. Hlad by sa teda nemal hlásiť už chvíľu po ich zjedení. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor