MENU
novinky-a-odbornici

Vedci sa zamerali na krvné skupiny. Jedna z nich nesie väčšie riziko mozgovej príhody

Pri mozgovej príhode ide o čas a dôležitá je každá minúta.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Vedci sa zamerali na krvné skupiny. Jedna z nich nesie väčšie riziko mozgovej príhody

Nie všetko dokáže človek ovplyvniť. Niektoré veci nejdú udržať ani správnou stravou, či cvičením a pozitívnym myslením. Jednou z nich je predispozícia skorej mozgovej príhody. Vedci zistili, že sčasti toto riziko ovplyvňuje naša krvná skupina, s ktorou sa narodíme.

Krvné skupiny opisujú bohatú škálu chemických látok, ktoré sa nachádzajú na povrchu našich červených krviniek. Medzi najznámejšie patria tie s názvom A a B, ktoré môžu byť prítomné spoločne ako AB, jednotlivo ako A alebo B, alebo vôbec nie sú prítomné ako O. Dokonca aj v rámci týchto hlavných krvných typov existujú jemné rozdiely, ktoré vznikajú mutáciami v zodpovedných génoch.

Vedci v časopise Neurology zverejnili výskum z oblasti genomiky, kde ukázali jasný vzťah medzi jednou z krvných skupín a skorým nástupom mozgovej príhody.

Zhromaždili údaje zo 48 genetických štúdií, ktoré zahŕňali približne 17 000 ľudí s mozgovou príhodou a takmer 600 000 kontrolných osôb bez mozgovej príhody. Všetci účastníci boli vo veku od 18 do 59 rokov.

Ako píše ScienceAlert, celogenómové vyhľadávanie odhalilo dve miesta silne spojené so skorším rizikom mozgovej príhody. Jedno sa zhodovalo s miestom, kde sa nachádzajú gény pre krvnú skupinu.

Ktorá krvná skupina má vyššie riziko mŕtvice? Čítajte ďalej ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor