MENU
Novinky a odborníci

Vedci sa zamerali na krvné skupiny. Jedna z nich nesie väčšie riziko mozgovej príhody

Riziková krvná skupina A

Druhá analýza špecifických typov génov pre krvnú skupinu ukázala, že ľudia, ktorých genóm kódoval variáciu skupiny A, mali o 16 % vyššiu pravdepodobnosť mozgovej príhody pred 60. rokom života v porovnaní s populáciou ostatných krvných skupín. U osôb s génom pre skupinu 01 bolo riziko nižšie o 12 %.

„Stále nevieme, prečo by krvná skupina A mala znamenať vyššie riziko. Pravdepodobne to však súvisí s faktormi zrážania krvi, ako sú krvné doštičky a bunky, ktoré vystielajú cievy, ako aj s ďalšími cirkulujúcimi proteínmi, ktoré zohrávajú úlohu pri vzniku krvných zrazenín,“ povedal hlavný autor a cievny neurológ Steven Kittner z Marylandskej univerzity.

Štúdia tiež zistila, že ľudia s krvnou skupinou B mali približne o 11 % vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú mozgovú príhodu v porovnaní s kontrolnou skupinou bez mozgovej príhody bez ohľadu na ich vek. Genetická sekvencia pre krvné skupiny A a B sa tiež spája s mierne vyšším rizikom vzniku krvných zrazenín v žilách, tzv. žilovou trombózou.

Kittner ale poznamenal, že v tejto oblasti je nutné vykonať viac štúdií na objasnenie mechanizmov zvýšeného rizika mozgovej príhody. Dôležitý je aj rozdiel z porovnania ľudí, ktorí mali mozgovú príhodu pred 60. rokom života s tými, ktorí ju mali po šesťdesiatke. Pre starších ľudí ako 60 rokov s krvnou skupinou A sa stalo zvýšené riziko výskytu mozgovej príhody nevýznamným. Podľa Kittnera to naznačuje, že mozgové príhody, ktoré sa vyskytnú na začiatku a počas života, môžu mať iný mechanizmus ako tie, čo sa objavia v neskoršom veku.

Podľa autorov je menej pravdepodobné, že mozgová príhoda u mladších ľudí je spôsobená nahromadením tukových usadenín v tepnách čiže aterosklerózou, a je pravdepodobnejšie, že ju spôsobia faktory súvisiace s tvorbou zrazenín.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor