MENU
novinky-a-odbornici

Vedci sa zamerali na krvné skupiny. Jedna z nich nesie väčšie riziko mozgovej príhody

Pri mozgovej príhode ide o čas a dôležitá je každá minúta.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Vedci sa zamerali na krvné skupiny. Jedna z nich nesie väčšie riziko mozgovej príhody

Nie všetko dokáže človek ovplyvniť. Niektoré veci nejdú udržať ani správnou stravou, či cvičením a pozitívnym myslením. Jednou z nich je predispozícia skorej mozgovej príhody. Vedci zistili, že sčasti toto riziko ovplyvňuje naša krvná skupina, s ktorou sa narodíme.

Krvné skupiny opisujú bohatú škálu chemických látok, ktoré sa nachádzajú na povrchu našich červených krviniek. Medzi najznámejšie patria tie s názvom A a B, ktoré môžu byť prítomné spoločne ako AB, jednotlivo ako A alebo B, alebo vôbec nie sú prítomné ako O. Dokonca aj v rámci týchto hlavných krvných typov existujú jemné rozdiely, ktoré vznikajú mutáciami v zodpovedných génoch.

Vedci v časopise Neurology zverejnili výskum z oblasti genomiky, kde ukázali jasný vzťah medzi jednou z krvných skupín a skorým nástupom mozgovej príhody.

Zhromaždili údaje zo 48 genetických štúdií, ktoré zahŕňali približne 17 000 ľudí s mozgovou príhodou a takmer 600 000 kontrolných osôb bez mozgovej príhody. Všetci účastníci boli vo veku od 18 do 59 rokov.

Ako píše ScienceAlert, celogenómové vyhľadávanie odhalilo dve miesta silne spojené so skorším rizikom mozgovej príhody. Jedno sa zhodovalo s miestom, kde sa nachádzajú gény pre krvnú skupinu.

Ktorá krvná skupina má vyššie riziko mŕtvice? Čítajte ďalej ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor