MENU
novinky-a-odbornici

Vedci varujú: Tento vitamín zvyšuje riziko rakoviny prsníka

Ilustračná fotografia
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Vedci varujú: Tento vitamín zvyšuje riziko rakoviny prsníka

Nový výskum Univerzity v Missouri prináša znepokojenie nad komerčným doplnkom stravy vo forme vitamínu B3, známym ako nikotínamid ribozid, ktorý je u nás bežne dostupný. Uvádza, že zvyšuje riziko rakoviny prsníka až trojnásobne. Tím okolo chemičky Eleny Goundovej na to prišiel novou neinvazívnou metódou.

Doplnok stravy B3 a teda nikotínamid ribozid bol považovaný za prínosný v kardiovaskulárnom, metabolickom a neurologickom odvetví. Teraz tím výskumníkov okolo docentky chémie Eleny Goundovej z Univerzity v Missouri zistil, že má potenciál zvýšiť nárast určitej formy rakoviny a rozvinúť metastázy až do mozgu. Na tento objav prišli použitím bioluminiscenčnej zobrazovacej technológie, ktorú použili na drobných zvieratách a uverejnili na svojom webe.

Sondu použili na identifikáciu konkrétnych druhov rakoviny, ktoré vysoko reagujú na nikotínamid ribozid, ako je napríklad trojito negatívny karcinóm prsníka.

Výsledky štúdie naznačili, že vitamín B3, ako umelo vytvorený doplnok stravy, by mohol zvýšiť výskyt rakoviny a jej šírenie do mozgu. „Tieto zistenia neboli skúmané u ľudí,“ uviedla Gounová, ktorá je zodpovednou autorkou štúdie.

„Niektorí ľudia vitamíny a výživové doplnky užívajú, pretože automaticky predpokladajú, že vitamíny a doplnky majú len pozitívne účinky na zdravie, ale o ich skutočnom fungovaní sa vie len veľmi málo," povedala Gounová. „Kvôli tomuto nedostatku vedomostí sme sa inšpirovali štúdiom základných otázok týkajúcich sa fungovania vitamínov a doplnkov v tele."

Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor