MENU
novinky-a-odbornici

Extrémna únava, sucho v ústach a chudnutie. Príznaky veštia ďalšiu post-covidovú chorobu

Z ničoho nič vás vypína? Ak ste v minulosti prekonali covid-19, môže to súvisieť.
Novinky a odborníci

Extrémna únava, sucho v ústach a chudnutie. Príznaky veštia ďalšiu post-covidovú chorobu

Aj niekoľko týždňov po vyliečení z covidu sa môžu ohlásiť príznaky cukrovky.

Zaujímavý prípad pacienta z Nemecka naznačuje, že následkom covidovej pandémie zrejme vzniká nový typ cukrovky, pre ktorú vedci zatiaľ nemajú vysvetlenie.

Rýchla cukrovka

Koronavírus, ako je známe, spôsobuje množstvo zdravotných problémov od poškodenia pľúc, obličiek, či zhoršenia prebiehajúcich srdcových ochorení. V poslednej dobe však vychádza najavo, že môže rovnako spôsobiť aj náhly nástup cukrovky. 19-ročný pacient z Nemecka sa nakazil koronavírusom s asymptomatickým priebehom po lyžiarskom výlete v rakúskych Alpách. Päť až sedem týždňov po ňom sa uňho rozvinuli symptómy cukrovky. Pozitívne uňho testovali genetický variant, ktorý sa však s cukrovkou prvého typu spája zriedka. Neobvyklé bolo aj to, že nemal protilátky typické pre tento druh cukrovky. 

5-7 týždňov po infekcii koronavírusom sa u pacienta rozvinul nový typ cukrovky.
 

Zmätení vedci

Keďže cukrovka druhého typu sa rozvíja zväčša roky, vzhľadom na raketový nástup choroby u mladíka boli experti zmätení, o akú cukrovku vlastne ide. Autori štúdie pod vedením Matthiasa Laudesa z University Medical Center Schleswig-Holstein v nemeckom Kieli sa však domnievajú, že k novej a náhlej diagnóze cukrovky by mohla viesť infekcia COVID-19. Beta bunky v pankrease produkujú inzulín, hormón pomáhajúci privádzať cukor z potravín do buniek tela ako palivo. Zároveň obsahujú významný počet takzvaných ACE2 receptorov. Predpokladá sa, že tieto receptory sú miestom, kde sa proteín z koronavírusu viaže na bunky.

Koronavírusová infekcia by tak tieto bunky mohla poškodiť. Podľa doktorky Caroline Messerovej, endokrinologičky z nemocnice Lenox Hill v New Yorku, by to mohlo zodpovedať za nárast cukrovky s negatívnym výsledkom na protilátky typu 1 odkedy svet zachvátila pandémia. Ak ste po koronavírusovej infekcii a približne po mesiaci sa u vás objaví extrémna únava, sucho v ústach, časté močenie a nevysvetliteľné chudnutie, radšej zbystrite pozornosť.

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor