MENU
novinky-a-odbornici

Extrémna únava, sucho v ústach a chudnutie. Príznaky veštia ďalšiu post-covidovú chorobu

Z ničoho nič vás vypína? Ak ste v minulosti prekonali covid-19, môže to súvisieť.
Novinky a odborníci

Extrémna únava, sucho v ústach a chudnutie. Príznaky veštia ďalšiu post-covidovú chorobu

Aj niekoľko týždňov po vyliečení z covidu sa môžu ohlásiť príznaky cukrovky.

Zaujímavý prípad pacienta z Nemecka naznačuje, že následkom covidovej pandémie zrejme vzniká nový typ cukrovky, pre ktorú vedci zatiaľ nemajú vysvetlenie.

Rýchla cukrovka

Koronavírus, ako je známe, spôsobuje množstvo zdravotných problémov od poškodenia pľúc, obličiek, či zhoršenia prebiehajúcich srdcových ochorení. V poslednej dobe však vychádza najavo, že môže rovnako spôsobiť aj náhly nástup cukrovky. 19-ročný pacient z Nemecka sa nakazil koronavírusom s asymptomatickým priebehom po lyžiarskom výlete v rakúskych Alpách. Päť až sedem týždňov po ňom sa uňho rozvinuli symptómy cukrovky. Pozitívne uňho testovali genetický variant, ktorý sa však s cukrovkou prvého typu spája zriedka. Neobvyklé bolo aj to, že nemal protilátky typické pre tento druh cukrovky. 

5-7 týždňov po infekcii koronavírusom sa u pacienta rozvinul nový typ cukrovky.
 

Zmätení vedci

Keďže cukrovka druhého typu sa rozvíja zväčša roky, vzhľadom na raketový nástup choroby u mladíka boli experti zmätení, o akú cukrovku vlastne ide. Autori štúdie pod vedením Matthiasa Laudesa z University Medical Center Schleswig-Holstein v nemeckom Kieli sa však domnievajú, že k novej a náhlej diagnóze cukrovky by mohla viesť infekcia COVID-19. Beta bunky v pankrease produkujú inzulín, hormón pomáhajúci privádzať cukor z potravín do buniek tela ako palivo. Zároveň obsahujú významný počet takzvaných ACE2 receptorov. Predpokladá sa, že tieto receptory sú miestom, kde sa proteín z koronavírusu viaže na bunky.

Koronavírusová infekcia by tak tieto bunky mohla poškodiť. Podľa doktorky Caroline Messerovej, endokrinologičky z nemocnice Lenox Hill v New Yorku, by to mohlo zodpovedať za nárast cukrovky s negatívnym výsledkom na protilátky typu 1 odkedy svet zachvátila pandémia. Ak ste po koronavírusovej infekcii a približne po mesiaci sa u vás objaví extrémna únava, sucho v ústach, časté močenie a nevysvetliteľné chudnutie, radšej zbystrite pozornosť.

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia