MENU
novinky-a-odbornici

Nový spúšťač Alzheimera: Ženám škodí slabé upratovanie, toto sa deje v mozgu

Pri Alzheimerovej chorobe dochádza k prílišnému upratovaniu v mozgu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nový spúšťač Alzheimera: Ženám škodí slabé upratovanie, toto sa deje v mozgu

Ženy tvoria väčšinu pacientov s Alzheimerovou chorobou. Zdá sa, že vedci prišli na to, kde je pes zakopaný.

Prečo takmer dve tretiny pacientov s Alzheimerovou chorobou nad 65 rokov tvoria ženy? Aspoň tak vyzerajú údaje v USA, odkiaľ pochádza nová štúdia snažiaca sa prísť na tento nepomer.

Keď upratuje mozog 

Vedci z Case Western Reserve University sa zamerali na gén s názvom USP11, ktorý sa nachádza na chromozóme X, informuje WebMD. Kým všetci muži majú jednu kópiu USP11, ženy majú dve. Úlohou tohto génu je dávať pokyny na výrobu enzýmu, ktorý pre zachovanie rovnováhy v mozgu odstraňuje takzvanú ubikvitínovú značku. Ubikvitín je proteín, ktorý signalizuje telu, že treba odstrániť tau – odpadový produkt mozgu. Ak je tau veľa, pre mozog je toxický, ak ho je málo, môže poškodiť nervové bunky

Naša štúdia ukázala, že USP11 je vyšší u ženského pohlavia ako u mužského u ľudí aj u myší," hovorí David Kang, ktorý štúdiu viedol. „To platí už pred nástupom demencie. No keď už niekto má Alzheimerovu chorobu, USP11 je oveľa vyšší - bez ohľadu na pohlavie."

Štúdia dopĺňa rastúci počet dôkazov ukazujúcich, že ženy môžu byť pre slabé upratovanie v mozgu zraniteľnejšie ako muži voči vyšším hladinám tau. Vedci teraz špekulujú, ako USP11 vypnúť. „Ak sa nám podarí identifikovať nejaký typ lieku, ktorý by inhiboval USP11, naša štúdia naznačuje, že by bol dobre tolerovaný a ženám by prospieval," konštatujú autori štúdie na základe pokusov u myší, ktorým gén odstránili.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor