K typickým príznakom variantu omikron patrí nádcha, bolesť hlavy, únava, kýchanie a bolesť hrdla. Britskí vedci, ktorí k mapovaniu príznakov omikronu používajú aplikáciu ZOE, do ktorej jej užívatelia zadávajú symptómy i skúsenosti s ochorením COVID-19. Klasické príznaky aplikácia zaznamenala len u polovice pacientov. Tie sa neraz objavia po 48 hodinách od nákazenia sa.
Ďalších 50 percent pacientov zaznamenalo okrem typických príznakov i nechuť do jedla, bolesť svalov či spánkovú paralýzu. Tá sa prejavuje pocitom tlaku na hrudi, zrakovými i zvukovými halucinácie, človek sa môže v jej priebehu hýbať alebo aj hovoriť.
„Spánkové paralýzy postihujú ľudí v dôsledku stresu z veľkých zmien a z toho, ako v túto chvíľu žijú,“ vyjadrila sa pre britský Mirror spánková terapeutka Kat Laderleová. Podľa nej nemusí byť spúšťačom paralýzy nákaza omikronom, ale celkový stres, ktorý ochorenie u človeka vyvoláva. „Môže to byť strašidelné, ale spánková paralýza je neškodná a väčšina ľudí ju zažije maximálne raz alebo dvakrát za život,“ upokojuje zástupca britského Národného zdravotného systému, pričom dodal, že táto „nočná mora“ trvá maximálne 2 minúty.
O variante omikron už vieme, že sa šíri rýchlejšie ako predchádzajúce varianty koronavírusu, väčšina nakazených však mala zatiaľ iba ľahký priebeh. Okrem klasických príznakov covidu či spánkovej paralýzy môžu nakazení zažívať i intenzívne nočné potenie, informuje Mirror.
„Podľa lekárov v Južnej Afrike, ktorí sa starajú o pacientov s omikronom, patrí medzi najčastejšie príznaky bolesť hrdla, extrémna únava, ľahká bolesť svalov, suchý kašeľ a nočné potenie. Ide o intenzívne potenie, takže sa počas noci musíte prezliecť do čistého oblečenia," povedal v rozhovore v televízii ITV lekár Amir Khan.
- 66%
- 7%
- 27%
Váš hlas bol započítaný