MENU
novinky-a-odbornici

Omikron sa hlási inak. Všímajte si, nový príznak sa prejaví počas spánku

Young,Beautiful,Caucasian,Woman,On,Bed,Having,Headache,/,Insomnia
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Omikron sa hlási inak. Všímajte si, nový príznak sa prejaví počas spánku

Nový variant koronavírusu s názvom omikron, ktorý sa objavil v Juhoafrickej republike, už dominuje aj v USA či v Portugalsku. U nakazených sa prejavujú typické covidové príznaky, no niektorých potrápili aj nové symptómy.

K typickým príznakom variantu omikron patrí nádcha, bolesť hlavy, únava, kýchanie a bolesť hrdla. Britskí vedci, ktorí k mapovaniu príznakov omikronu používajú aplikáciu ZOE, do ktorej jej užívatelia zadávajú symptómy i skúsenosti s ochorením COVID-19. Klasické príznaky aplikácia zaznamenala len u polovice pacientov. Tie sa neraz objavia po 48 hodinách od nákazenia sa. 

Ďalších 50 percent pacientov zaznamenalo okrem typických príznakov i nechuť do jedla, bolesť svalov či spánkovú paralýzu. Tá sa prejavuje pocitom tlaku na hrudi, zrakovými i zvukovými halucinácie, človek sa môže v jej priebehu hýbať alebo aj hovoriť. 

„Spánkové paralýzy postihujú ľudí v dôsledku stresu z veľkých zmien a z toho, ako v túto chvíľu žijú,“ vyjadrila sa pre britský Mirror spánková terapeutka Kat Laderleová. Podľa nej nemusí byť spúšťačom paralýzy nákaza omikronom, ale celkový stres, ktorý ochorenie u človeka vyvoláva. „Môže to byť strašidelné, ale spánková paralýza je neškodná a väčšina ľudí ju zažije maximálne raz alebo dvakrát za život,“ upokojuje zástupca britského Národného zdravotného systému, pričom dodal, že táto „nočná mora“ trvá maximálne 2 minúty.

O variante omikron už vieme, že sa šíri rýchlejšie ako predchádzajúce varianty koronavírusu, väčšina nakazených však mala zatiaľ iba ľahký priebeh. Okrem klasických príznakov covidu či spánkovej paralýzy môžu nakazení zažívať i intenzívne nočné potenie, informuje Mirror.

„Podľa lekárov v Južnej Afrike, ktorí sa starajú o pacientov s omikronom, patrí medzi najčastejšie príznaky bolesť hrdla, extrémna únava, ľahká bolesť svalov, suchý kašeľ a nočné potenie. Ide o intenzívne potenie, takže sa počas noci musíte prezliecť do čistého oblečenia," povedal v rozhovore v televízii ITV lekár Amir Khan.

Anketa
Máte obavy z novej mutácie omikron?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor