MENU
novinky-a-odbornici

Omikron sa hlási inak. Všímajte si, nový príznak sa prejaví počas spánku

Young,Beautiful,Caucasian,Woman,On,Bed,Having,Headache,/,Insomnia
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Omikron sa hlási inak. Všímajte si, nový príznak sa prejaví počas spánku

Nový variant koronavírusu s názvom omikron, ktorý sa objavil v Juhoafrickej republike, už dominuje aj v USA či v Portugalsku. U nakazených sa prejavujú typické covidové príznaky, no niektorých potrápili aj nové symptómy.

K typickým príznakom variantu omikron patrí nádcha, bolesť hlavy, únava, kýchanie a bolesť hrdla. Britskí vedci, ktorí k mapovaniu príznakov omikronu používajú aplikáciu ZOE, do ktorej jej užívatelia zadávajú symptómy i skúsenosti s ochorením COVID-19. Klasické príznaky aplikácia zaznamenala len u polovice pacientov. Tie sa neraz objavia po 48 hodinách od nákazenia sa. 

Ďalších 50 percent pacientov zaznamenalo okrem typických príznakov i nechuť do jedla, bolesť svalov či spánkovú paralýzu. Tá sa prejavuje pocitom tlaku na hrudi, zrakovými i zvukovými halucinácie, človek sa môže v jej priebehu hýbať alebo aj hovoriť. 

„Spánkové paralýzy postihujú ľudí v dôsledku stresu z veľkých zmien a z toho, ako v túto chvíľu žijú,“ vyjadrila sa pre britský Mirror spánková terapeutka Kat Laderleová. Podľa nej nemusí byť spúšťačom paralýzy nákaza omikronom, ale celkový stres, ktorý ochorenie u človeka vyvoláva. „Môže to byť strašidelné, ale spánková paralýza je neškodná a väčšina ľudí ju zažije maximálne raz alebo dvakrát za život,“ upokojuje zástupca britského Národného zdravotného systému, pričom dodal, že táto „nočná mora“ trvá maximálne 2 minúty.

O variante omikron už vieme, že sa šíri rýchlejšie ako predchádzajúce varianty koronavírusu, väčšina nakazených však mala zatiaľ iba ľahký priebeh. Okrem klasických príznakov covidu či spánkovej paralýzy môžu nakazení zažívať i intenzívne nočné potenie, informuje Mirror.

„Podľa lekárov v Južnej Afrike, ktorí sa starajú o pacientov s omikronom, patrí medzi najčastejšie príznaky bolesť hrdla, extrémna únava, ľahká bolesť svalov, suchý kašeľ a nočné potenie. Ide o intenzívne potenie, takže sa počas noci musíte prezliecť do čistého oblečenia," povedal v rozhovore v televízii ITV lekár Amir Khan.

Anketa
Máte obavy z novej mutácie omikron?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor