MENU
novinky-a-odbornici

Nová nádej v liečbe depresie, schizofrénie aj sklerózy multiplex

Elektroliečba je veľmi účinná.
Novinky a odborníci

Nová nádej v liečbe depresie, schizofrénie aj sklerózy multiplex

Namiesto hltania piluliek si sadnete pod elektromagnet a magnetické impulzy budú pôsobiť na tú časť mozgu, ktorej funkciu je potrebné zlepšiť. Táto moderná liečba má veľmi dobré výsledky.

Pri liečbe pacientov s depresívnou poruchou, s obsedantno-kompulzívnou poruchou, kognitívnymi dysfunkciami, ako aj pacientov so schizofréniou, sklerózou multiplex, po cievnej mozgovej príhode či s rôznymi psychiatrickými poruchami, môže pomôcť prístroj, ktorý dokáže naladiť správnu funkciu mozgu pomocou magnetickej stimulácie.  Najnovšie magnetický stimulátor získala II. Psychiatrická klinika SZU FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Účinná alternatíva piluliek

Repetitívna transkraniálna magnetická stimulácia (RTMS) zlepší liečebné možnosti psychiatrickej kliniky u hospitalizovaných pacientov ako podporná, doplnková metóda, ktorú je možné bezpečne kombinovať s farmakoterapiou a psychoterapiou mnohých psychických porúch a ktorú je možné využívať ako alternatívnu liečbu v prípade zlyhania alebo kontraindikácie iných liečebných modalít, napríklad niektorých psychofarmák alebo elektrokonvulzívnej liečby,“ vysvetľuje MUDr. Michal Patarák, PhD., prednosta II. Psychiatrickej kliniky SZU.

Bez anestézie a na mieru pacienta

Prístroj vytvára prostredníctvom elektromagnetickej cievky umiestnenej nad hlavou pacienta magnetické pole, pomocou ktorého sa priamo mení elektrická aktivita častí mozgu pod cievkou, a nepriamo aj  priľahlé oblasti centrálneho nervového systému. „Polohu cievky môžeme meniť podľa potrieb pacienta, respektíve podľa toho, ktorú oblasť mozgovej kôry chceme alebo potrebujeme stimulovať. Na rozdiel od elektrokonvulzívnej liečby RTMS nevyžaduje uvedenie do anestézie. Metóda je nebolestivá, bezpečná, bez závažnejších nežiaducich účinkov, pričom pacient je po celý čas aplikácie magnetických pulzov pri vedomí, usadený v pohodlnom kresle,“ dopĺňa prednosta. Snáď jedinou nevýhodou je, že u niektorých pacientov môže len krátkodobo vyvolať bolesť hlavy. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor