Toľko naša ekonomika a psychika utrpela a márne? Nová štúdia amerických vedcov mala prísť s úplným prekvapením.
Zbytočné „zarachy"?
Lockdowny počas prvej vlny pandémie koronavírusového ochorenia COVID-19 na jar 2020 znížili úmrtnosť na covid v Spojených štátoch a Európe iba o 0,2 percenta, vyplýva z metaanalýzy viacerých štúdií, ktorú zverejnila Univerzita Johnsa Hopkinsa, cituje TASR televíziu Fox News.
„Zatiaľ čo táto metaanalýza dospela k záveru, že lockdowny mali malý alebo žiadny vplyv na verejné zdravie, priniesli obrovské ekonomické a sociálne náklady tam, kde boli prijaté... V dôsledku toho sú politiky lockdownov nepodložené a mali by byť odmietnuté ako nástroj pandemickej politiky," uviedli vedci.
Výskumníci – profesor ekonómie Univerzity Johnsa Hopkinsa Steve Hanke, profesor ekonómie Lundskej univerzity Lars Jonung a špeciálny poradca v kodanskom Centre pre politické štúdie Jonas Herby – analyzovali účinky lockdownových opatrení (zatvorenie škôl, zatváranie podnikov a povinné prekrývanie dýchacích ciest) na úmrtnosť na covid. „Nenachádzame takmer žiadne dôkazy o tom, že nariadené lockdowny v Európe a Spojených štátoch mali výrazný vplyv na úmrtnosť na COVID-19," napísali vedci.
Podľa nich lockdowny narobili viac škody ako úžitku okrem ekonomickej stránky aj na samotnom zdraví ľudí.