MENU
novinky-a-odbornici

Novinka v liečbe rakoviny: Táto maličkosť pomôže lepšie bojovať, veria vedci

Close,Up,Of,Happy,Young,Caucasian,Female,Cancer,Patient,With

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Novinka v liečbe rakoviny: Táto maličkosť pomôže lepšie bojovať, veria vedci

Možno nejde o geniálny vynález proti rakovine, ale môže onkologickým pacientom pomôcť svojmu ochoreniu lepšie vzdorovať.

Častým problémom u onkologických pacientov je náhla a závažná strata hmotnosti. Tá telo v boji proti nádoru veľmi vysilí. Ľudovo sa príčina pripisovala nádoru, ktorý stravuje všetky živiny. V skutočnosti príčina kachexie, ako sa strata hmotnosti odborne volá, nebola známa.

Chemoterapia v hlavnej úlohe?

Nová britská štúdia však ukázala, že to by sa mohlo zmeniť. Ako informoval The Guardian, naznačuje, že dramatická strata hmotnosti súvisí s poškodením DNA. To narúša proces komunikácie medzi obličkami a mozgom. Mozog následne začne vylučovať hormóny, ktoré potláčajú chuť do jedla. Celý proces spustia obličky vylúčením chemikálie známej ako GDF15.

Ako vraví Ketan Patel, riaditeľ oxfordského Weatherallovho inštitútu molekulárnej medicíny a spoluautor štúdie, toto narušenie môže vyvolať napríklad formaldehyd alebo aj chemoterapia: „Počas chemoterapie dostanete chemickú látku, ktorá napáda DNA takmer rovnakým spôsobom ako formaldehyd. Inými slovami, môže to poškodzovať DNA a spúšťať tieto signály."

Znamená to, že chemoterapia je ako liečba nevhodná? Široká odborná verejnosť sa zhoduje, že napriek vedľajším účinkom momentálne na pestré spektrum nádorov lepšia liečba neexistuje. Nový poznatok britských vedcov by skôr mohol viesť k liečbe dramatického úbytku hmotnosti vytvorením protilátky neutralizujúcej GDF15. A to nielen pri rakovine. Podobným symptómom totiž trpia aj deti s Cockayneovým syndrómom či chorí s HIV. Každopádne spomenutá chemikália nie je jediným spúšťačom kachexie, na pochopenie ostatných príčin preto treba viac štúdií.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor