MENU
novinky-a-odbornici

Tri nové príznaky omikronu: Ak zbadáte TOTO, rýchlo treba lekára

Mirror,Reflection,Of,Depressed,Woman
Novinky a odborníci

Tri nové príznaky omikronu: Ak zbadáte TOTO, rýchlo treba lekára

Takzvaná sivá trojica príznakov covidu sa pripísala do stále narastajúceho zoznamu. Kedy zbystriť pozornosť?

Nový variant covidu omikron ovládol svet len za mesiac. S novou mutáciou prišla aj séria nových a neobvyklých príznakov covidu. Ak zbadáte na perách, koži a nechtoch toto znamenie, návštevu u lekára by ste nemali odkladať.

Nedostatok kyslíka

Sústavný kašeľ, strata chuti či čuchu sa v prípade omikronu takmer neukazujú. Americké Centrum na kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) však k zoznamu príznakov pridalo nové. Ak spozorujete nechtové lôžka, pery či kožusfarbenú do siva či modra je to výstražné znamenie nedostatku kyslíka v krvi, píše portál vionews.com

K ďalším núdzovým príznakom patria ťažkosti s dýchaním, pretrvávajúca bolesť alebo tlak na hrudníku, zmätenosť a neschopnosť prebudiť sa alebo zostať v bdelom stave, vymenúva ďalej portál.

Omikron sa ďalej typicky prejavuje ako bežná nádcha teda škriabaním v hrdle, výtokom z nosa, únavou, kýchaním, bolesťami hlavy a tela či chrbtice.  Novo sa objavujú aj symptómy ako mozgová hmla, nočné potenie, kožné vyrážky a u niektorých pacientov dokonca boľavé oči, vymenúva vionews.com.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor