MENU
novinky-a-odbornici

Tri nové príznaky omikronu: Ak zbadáte TOTO, rýchlo treba lekára

Mirror,Reflection,Of,Depressed,Woman
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Tri nové príznaky omikronu: Ak zbadáte TOTO, rýchlo treba lekára

Takzvaná sivá trojica príznakov covidu sa pripísala do stále narastajúceho zoznamu. Kedy zbystriť pozornosť?

Nový variant covidu omikron ovládol svet len za mesiac. S novou mutáciou prišla aj séria nových a neobvyklých príznakov covidu. Ak zbadáte na perách, koži a nechtoch toto znamenie, návštevu u lekára by ste nemali odkladať.

Nedostatok kyslíka

Sústavný kašeľ, strata chuti či čuchu sa v prípade omikronu takmer neukazujú. Americké Centrum na kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) však k zoznamu príznakov pridalo nové. Ak spozorujete nechtové lôžka, pery či kožusfarbenú do siva či modra je to výstražné znamenie nedostatku kyslíka v krvi, píše portál vionews.com

K ďalším núdzovým príznakom patria ťažkosti s dýchaním, pretrvávajúca bolesť alebo tlak na hrudníku, zmätenosť a neschopnosť prebudiť sa alebo zostať v bdelom stave, vymenúva ďalej portál.

Omikron sa ďalej typicky prejavuje ako bežná nádcha teda škriabaním v hrdle, výtokom z nosa, únavou, kýchaním, bolesťami hlavy a tela či chrbtice.  Novo sa objavujú aj symptómy ako mozgová hmla, nočné potenie, kožné vyrážky a u niektorých pacientov dokonca boľavé oči, vymenúva vionews.com.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor