MENU
novinky-a-odbornici

Delta sa šíri rýchlejšie! Tento nevinný PRÍZNAK neprehliadnite, varujú hygienici

Medical,Staff,With,Ppe,Take,Temperature,For,Fever,To,Asian
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Delta sa šíri rýchlejšie! Tento nevinný PRÍZNAK neprehliadnite, varujú hygienici

Počet nových prípady delta variantu koronavírusu rastie už aj u nás. Kto je v najväčšom v ohrození?

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) v laboratóriách potvrdil ďalších 72 nových výskytov delta variantu SARS-CoV-2. „Väčšinu prípadov, 63 %, tvoril import zo zahraničia,"uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. Ľudia sa vrátili z krajín EÚ aj mimo nej, vrátane obľúbených turistických destinácií.

Ďalej išlo aj o úzke kontakty týchto osôb. „Vyskytli sa aj prípady bez cestovateľskej anamnézy - neboli v zahraničí, ani neboli v kontakte s osobami, ktoré prišli zo zahraničia," priblížil Ján Mikas s tým, že delta variant sa potvrdil prevažne u neočkovaných ľudí.

Šíri sa rýchlo

Na Slovensku sa od júna tohto roka laboratórne potvrdilo 107 prípadov delta variantu. V súčasnosti v krajine ešte mierne prevažuje alfa variant, ÚVZ však očakáva ďalší rast podielu delta variantu. Keďže delta variant sa šíri rýchlo, môže na význame naberať komunitné šírenie.

Všímajte si!

Úrad pripomenul, že príznaky delta variantu sa podobajú skôr na chrípku, nádchu či alergiu, pri miernych príznakoch sa podobajú na prechladnutie. Typickým symptómom je bolesť hlavy, bolesť hrdla, výtok z nosa a zvýšená teplota či horúčka. Strata chuti a čuchu už nebýva tak častým prejavom, vyskytnúť sa môžu hnačky.

Deltou sa častejšie infikujú mladšie osoby, ktoré môžu ľahšie príznaky podceniť a výrazne infekčnejší variant vírusu šíriť ďalej.„Najúčinnejšou ochranou proti ochoreniu COVID-19 je očkovanie. Dôležité je rešpektovať nastavené opatrenia na hraniciach aj vo vnútri krajiny. Treba tiež dodržiavať najzákladnejšie preventívne pravidlá - prekrytie horných dýchacích ciest, dodržiavanie odstupu od iných ľudí a dôsledná hygiena rúk," prízvukuje odborník.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor