MENU
novinky-a-odbornici

Idete k lekárovi? POZOR! Toto sú nové pravidlá v ambulanciách

Coronavirus,In,The,Hospital,Covid,19.,Woman,In,A,Medical
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Idete k lekárovi? POZOR! Toto sú nové pravidlá v ambulanciách

Po novom bude k lekárovi špecialistovi opäť potrebný výmenný lístok. Momentálne je rozhodujúce to, v ktorej zdravotnej poisťovni ste poistení.

Počas tretej vlny covidu platil pri návšteve ambulancií lekárov špecialistov voľnejší režim. Na vyšetrenie ste nepotrebovali výmenný lístok, čím sa mali odbremeniť všeobecní lekári a cieľom tiež bolo predísť šíreniu ochorenia covid. Teraz sa to však mení. 

Poistenci Dôvery ho potrebujú od nedele 1. mája. „V prípade opätovnej nepriaznivej epidemiologickej situácie by sme potrebu výmenných lístkov opätovne prehodnotili,“ ozrejmil pre TASR PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

Výmenné lístky bude od 1. júna vyžadovať aj Union ZP, povedala pre TASR hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Pred návštevou špecialistu sa však podľa jej slov môže s obvodným lekárom poradiť aj v súčasnosti. „Všeobecný lekár vie najlepšie posúdiť, kedy treba konzultáciu u špecialistu a kedy nie,“ uviedla.

Výmenné lístky naďalej nevyžaduje Všeobecná zdravotná poisťovňa  (VšZP). No nevylučuje, že v blízkej budúcnosti môže prísť k zmene. „O prípadnej úprave budeme verejnosť včas informovať,“ uviedol pre TASR Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie poisťovne.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor