MENU
novinky-a-odbornici

Nová vakcína vycvičí telo proti rakovine: U týchto ľudí znížila úmrtia o 44%

Nová vakcína v kombinácii s imunoterapiou by mohla pomôcť pacientom s rakovinou kože.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nová vakcína vycvičí telo proti rakovine: U týchto ľudí znížila úmrtia o 44%

Na svete sú klinické skúšky novej vakcíny, ktorá v kombinácii sa imunoterapiou podstatne zlepšila vyhliadky ľuďom s rakovinou kože.

Farmaceutické spoločnosti Moderna a MSD oznámili, že potenciálna vakcína proti rakovine kože, ktorú práve vyvíjajú s použitím rovnakej technológie ako v očkovacích látkach proti ochoreniu COVID-19, obstála v priebežnej klinickej štúdii, píše Plus 7 dní, TASR a agentúra AP.

Farmaceutické spoločnosti uviedli, že kombinácia vakcíny a imunoterapie Keytruda od MSD viedla k štatisticky významnému zvýšeniu šance na prežitie u pacientov s melanómom v treťom a štvrtom štádiu, ktorým tumor odstránili chirurgicky.

Agentúra AP pripomína, že nová vakcína by mala vycvičiť imunitný systém pacienta tak, aby rozoznal a zameral sa na špecifické mutácie v tumore. Samotná imunoterapia Keytruda je zameraná na vyhľadávanie a boj proti nádorovým bunkám.

V priebežnej klinickej štúdii, na ktorej sa zúčastnilo 157 pacientov, túto kombináciu porovnávali s účinkom samotnej Keytrudy. Tí pacienti, ktorí dostali kombináciu vakcíny a imunoterapie, mali až o 44 percent nižšie riziko úmrtia či relapsu ochorenia.

MSD a Moderna začnú s treťou - poslednou a najväčšou - fázou klinických skúšok nového lieku na budúci rok. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor