MENU
novinky-a-odbornici

Voľnopredajný liek pomôže s covidom, ak sa liečite doma. Garantuje známy lekár

Covid môžete vyležať aj doma. Štúdia ukázala že k tomu pomôže liek bez receptu.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Voľnopredajný liek pomôže s covidom, ak sa liečite doma. Garantuje známy lekár

Otvárajú sa nové možnosti liečby u pacientov s respiračnými príznakmi.

Nová štúdia potvrdzuje pozitívny účinok využitia účinnej látky pri liečbe pacientov s COVID-19. Uskutočnila sa počas prvej vlny pandémie priamo v epicentre nákazy, v talianskom regióne Lombardia, najviac zasiahnutom SARS-CoV-2. Realizovala sa na pacientoch, ktorým bol po prepustení domov z nemocnice naordinovaný erdosteín a ukázala, že u nich došlo k významnému zlepšeniu parametrov kvality života spojenej so zdravím a s dýchavičnosťou.

Liek na vykašliavanie

Podľa stránky adc.sk, databázy liekov, v súčasnej dobe je na trhu k dispozícii voľnopredajné mukolytikum s účinnou látkou erdosteín, ktorá napriek tomu, že patrí medzi lieky na vykašliavanie, vykazuje zároveň antibakteriálne pôsobenie. Včasným nasadením erdosteínu je preto možné predísť použitiu antibiotík.

Talianska štúdia otvára nové perspektívy použitia erdosteínu u pacientov s ochorením COVID-19. S najväčšou pravdepodobnosťou je to pre multifaktoriálny mechanizmus účinku (antioxidačný, protizápalový, duálne antibakteriálny a mukomodulačný) a schopnosti zvýšiť endogénne hladiny glutatiónu – dôležitého prirodzeného antioxidantu. To mohlo viesť k blokovaniu šírenia vírusu v pľúcach a k následnému rýchlejšiemu zotaveniu liečených pacientov.

Erdosteín je zaujímavá molekula, ktorá našla doposiaľ svoje uplatnenie v manažmente viacerých akútnych, ako aj chronických respiračných ochorení, infekčných aj neinfekčných. Berúc do úvahy komplexnosť účinkov tejto molekuly, možno predpokladať využitie aj pri liečbe a rekonvalescencii COVID-19 pacientov s respiračnými príznakmi. Určite budeme čakať na ďalšie klinické pozorovania a štúdie,“ hodnotí prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., z Oddelenia klinickej imunológie a alergológie, Univerzitná nemocnica v Martine.

Ide o vôbec prvú štúdiu, ktorá zaznamenala podrobnosti týkajúce sa kvality života u pacientov s ochorením COVID-19. Jej kompletné výsledky boli publikované v prestížnom časopise Multidisciplinary Respiratory Medicine. Erdosteín je originálna molekula, objavená a vyvinutá v Taliansku. Indikuje sa na liečbu akútnych a chronických respiračných ochorení, vrátane chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Na Slovensku je molekula erdosteín dostupná aj vo forme voľno predajného granulátu. Skvelou správou je, že podľa dostupných informácií by mohla byť nápomocná aj v boji s ochorením COVID-19, najmä v podpornej liečbe respiračných príznakov tejto infekcie.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia