MENU
novinky-a-odbornici

Trápi vás ekzém? Ak beriete tento liek, máte prevenciu proti ťažkému covidu

Liek s účinnou látkou pomáhajúcou pri atopickej dermatitíde by mohla pôsobiť aj pri ťažkom priebehu covidu.
Novinky a odborníci

Trápi vás ekzém? Ak beriete tento liek, máte prevenciu proti ťažkému covidu

Ďalšia diagnóza, ktorej liečba vám môže pomôcť zápasiť proti koronavírusu.

Agentúra EMA začala hodnotiť žiadosť o rozšírenie užívania lieku s účinnou látkou baricitinib na liečbu  COVID-19 u hospitalizovaných pacientov od 10 rokov, ktorí potrebujú doplnkový kyslík. Toto liečivo je imunosupresívum, teda prípravok znižujúci aktivitu imunitného systém. V súčasnosti je povolené jeho použitie u dospelých so stredne ťažkou až ťažkou reumatoidnou artritídou alebo atopickou dermatitídou (ekzémom).

Blokuje zápal

Baricitinib blokuje pôsobenie enzýmov nazývaných Janus kinázy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v imunitných procesoch vedúcich k zápalu. Predpokladá sa, že by mohol tiež pomôcť znížiť zápal a poškodenie tkaniva spojené s ťažkou infekciou COVID-19.

Do júla

Výbor pre lieky na humánne použitie (CHMP) agentúry EMA uskutoční urýchlené vyhodnotenie údajov predložených spoločnosťou, ktorá uvádza na liek s touto účinnou látkou, vrátane výsledkov z 2 veľkých randomizovaných štúdií u pacientov hospitalizovaných s COVID-19, aby čo najskôr odporučil prípadné rozšírenie indikácie. Stanovisko výboru CHMP  sa potom postúpi Európskej komisii, ktorá vydá konečné právne záväzné rozhodnutie uplatniteľné vo všetkých členských štátoch EÚ.

Agentúra EMA informuje, že výsledok svojho hodnotenia bude komunikovať. Pokiaľ nebudú potrebné žiadne ďalšie doplňujúce infomrácie, k názoru by mala dospieť do júla.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor