MENU
novinky-a-odbornici

Trápi vás ekzém? Ak beriete tento liek, máte prevenciu proti ťažkému covidu

Liek s účinnou látkou pomáhajúcou pri atopickej dermatitíde by mohla pôsobiť aj pri ťažkom priebehu covidu.
Novinky a odborníci

Trápi vás ekzém? Ak beriete tento liek, máte prevenciu proti ťažkému covidu

Ďalšia diagnóza, ktorej liečba vám môže pomôcť zápasiť proti koronavírusu.

Agentúra EMA začala hodnotiť žiadosť o rozšírenie užívania lieku s účinnou látkou baricitinib na liečbu  COVID-19 u hospitalizovaných pacientov od 10 rokov, ktorí potrebujú doplnkový kyslík. Toto liečivo je imunosupresívum, teda prípravok znižujúci aktivitu imunitného systém. V súčasnosti je povolené jeho použitie u dospelých so stredne ťažkou až ťažkou reumatoidnou artritídou alebo atopickou dermatitídou (ekzémom).

Blokuje zápal

Baricitinib blokuje pôsobenie enzýmov nazývaných Janus kinázy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v imunitných procesoch vedúcich k zápalu. Predpokladá sa, že by mohol tiež pomôcť znížiť zápal a poškodenie tkaniva spojené s ťažkou infekciou COVID-19.

Do júla

Výbor pre lieky na humánne použitie (CHMP) agentúry EMA uskutoční urýchlené vyhodnotenie údajov predložených spoločnosťou, ktorá uvádza na liek s touto účinnou látkou, vrátane výsledkov z 2 veľkých randomizovaných štúdií u pacientov hospitalizovaných s COVID-19, aby čo najskôr odporučil prípadné rozšírenie indikácie. Stanovisko výboru CHMP  sa potom postúpi Európskej komisii, ktorá vydá konečné právne záväzné rozhodnutie uplatniteľné vo všetkých členských štátoch EÚ.

Agentúra EMA informuje, že výsledok svojho hodnotenia bude komunikovať. Pokiaľ nebudú potrebné žiadne ďalšie doplňujúce infomrácie, k názoru by mala dospieť do júla.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôžu Kegelove cviky posilniť po pôrode vaginálne svalstvo?

Vaše intímne problémy sú chúlostivé, málo sa o nich hovorí, pričom sú pomerne časté, postihuje ich až 61% žien po pôrode alebo v menopauze, výhodou však je, že majú komfortné riešenie, povieme si o tom podrobnejšie.

Vaginálna ochabnutosť prichádza postupne vekom, nástupom menopauzy, ale môže nastať aj po pôrode prirodzenou cestou, keďže pri ňom dochádza k veľkému rozpínaniu pošvového svalstva a k jeho poraneniu v podobe drobných prasklín. Bezprostredne po pôrode je pošva uvoľnená, pomliaždená a opuchnutá. Opuch do pár dní opadne a pošva pomaly začína získavať späť svoj svalový tonus. Tento proces môže trvať aj niekoľko mesiacov. I keď sa stav pošvy zlepší, jej steny už nikdy nedosiahnu svoju pôvodnú pevnosť a elasticitu. V takomto prípade hovoríme o vaginálnej ochabnutosti, vyskytuje sa približne u 20 % žien, následne obmedzuje kvalitu ich sexuálneho života. Prejavuje sa zníženou tesnosťou a citlivosťou vo vaginálnej oblasti. Pohlavný styk s partnerom môže byť vďaka tomu neuspokojivý ako pre ňu, tak aj pre partnera. Pri tomto probléme sa spontánneho zlepšenia žiaľ nedočkáte, práve naopak, čím skôr to začnete riešiť, tým budú výsledky radikálnejšie.

Možností liečby vaginálnej ochabnutosti  po pôrode a atrofie v menopauze je viacero. Tú ľahšiu formu môžete skúsiť zlepšiť Kegelovými cvikmi na spevnenie svalstva panvového dna alebo technikou Pelvicore.

Klasickým riešením vysokého stupňa vaginálnej ochabnutosti je vaginoplastika. Táto operácia sa prevádza v celkovej anestéze, s ktorou sú spojené zdravotné riziká a niekoľko týždňová rekonvalescencia. Pri vaginálnej atrofii sa obvykle nasadzuje lokálna estrogénová terapia. Tá, ale ženám prináša často prechodné riešenie, alebo pôsobí iba na povrchu vaginálnej sliznice a môže mať celú radu vedľajších účinkov.

Najkomfortnejšie je ošetrenie Gynolaserom, ktorý predstavuje revolučné riešenie  liečby vaginálnej ochabnutosti, atrofie, dyspareunie (bolestivého pohlavného styku) a stresovej inkontinencie. Je rýchle, účinné, bezbolestné a nevyžaduje si takmer žiadnu rekonvalescenciu. Pri ošetrení sa do pošvy zavádza špeciálna hlavica lasera, ktorá pôsobením termálneho efektu a mikro ablácie (odparovaniu tkaniva) omladzuje pošvovú stenu, hovoríme o vaginálnej rejuvenizácii. Procedúra je ambulantná bez nutnosti anestézie a dlhej rekonvalescencie.

čítať viac

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor