MENU
novinky-a-odbornici

Trápi vás ekzém? Ak beriete tento liek, máte prevenciu proti ťažkému covidu

Liek s účinnou látkou pomáhajúcou pri atopickej dermatitíde by mohla pôsobiť aj pri ťažkom priebehu covidu.
Novinky a odborníci

Trápi vás ekzém? Ak beriete tento liek, máte prevenciu proti ťažkému covidu

Ďalšia diagnóza, ktorej liečba vám môže pomôcť zápasiť proti koronavírusu.

Agentúra EMA začala hodnotiť žiadosť o rozšírenie užívania lieku s účinnou látkou baricitinib na liečbu  COVID-19 u hospitalizovaných pacientov od 10 rokov, ktorí potrebujú doplnkový kyslík. Toto liečivo je imunosupresívum, teda prípravok znižujúci aktivitu imunitného systém. V súčasnosti je povolené jeho použitie u dospelých so stredne ťažkou až ťažkou reumatoidnou artritídou alebo atopickou dermatitídou (ekzémom).

Blokuje zápal

Baricitinib blokuje pôsobenie enzýmov nazývaných Janus kinázy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v imunitných procesoch vedúcich k zápalu. Predpokladá sa, že by mohol tiež pomôcť znížiť zápal a poškodenie tkaniva spojené s ťažkou infekciou COVID-19.

Do júla

Výbor pre lieky na humánne použitie (CHMP) agentúry EMA uskutoční urýchlené vyhodnotenie údajov predložených spoločnosťou, ktorá uvádza na liek s touto účinnou látkou, vrátane výsledkov z 2 veľkých randomizovaných štúdií u pacientov hospitalizovaných s COVID-19, aby čo najskôr odporučil prípadné rozšírenie indikácie. Stanovisko výboru CHMP  sa potom postúpi Európskej komisii, ktorá vydá konečné právne záväzné rozhodnutie uplatniteľné vo všetkých členských štátoch EÚ.

Agentúra EMA informuje, že výsledok svojho hodnotenia bude komunikovať. Pokiaľ nebudú potrebné žiadne ďalšie doplňujúce infomrácie, k názoru by mala dospieť do júla.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor