MENU
novinky-a-odbornici

Nový ničiteľ rakoviny: V detstve sme sa s ním stretli takmer všetci

Portrait,Of,A,Bald,Woman,In,A,Living,Room,In

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Nový ničiteľ rakoviny: V detstve sme sa s ním stretli takmer všetci

Hlavné triky rakoviny spočívajú v jej prispôsobivosti liečbe a v nutnosti ničiť aj zdravé bunky. Tomu by po poslednom objave vedcov mohol byť koniec.

Jedným zo sľubných nástrojov, ako vytrénovať imunitný systém človeka proti rakovine, sa v posledných rokoch ukázali geneticky modifikované vírusy. Nové výskumy dokázali vírusy pozmeniť do takej miery, že nielenže trénujú ľudskú imunitu, ale aktívne napádajú rakovinové bunky. 

Povedomý vírus

Najnovší pokrok v tomto smere dosiahli vedci zo City of Hop­e, jednej zo svetovo najväčších organizácií zameraných na výskum nádorových ochorení, priniesol správu týždenník Plus7dní. Výskumníci geneticky upravili v prírode existujúci vírus kiahní tak, aby infikoval a zabíjal rakovinové bunky, zatiaľ čo zdravé bunky nechá nepovšimnuté. Vírus vďaka genetickej modifikácii zároveň stimuluje imunitný systém, aby napádal blízke rakovinové bunky.

Novovyvinutý vírus dostal označenie CF33-hNIS. Výskumníci v štúdii overili jeho účinnosť v laboratórnych podmienkach na viacerých typoch rakoviny. Na ktorú druhy rakoviny by vírus mohol fungovať? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor