MENU
novinky-a-odbornici

Ľuďom s Alzheimerom svitá nádej: Zákernú chorobu môže spomaliť toto

Elderly,Woman,Hands,Putting,Missing,White,Jigsaw,Puzzle,Piece,Down
Novinky a odborníci

Ľuďom s Alzheimerom svitá nádej: Zákernú chorobu môže spomaliť toto

Očkovacia látka, ktorú vyvíjajú slovenskí vedci naznačuje prielom v márnom boji s jedným z najrozšírenejších ochorení mozgu.

Alzheimerova choroba predstavuje pre medicínu poriadne tvrdý oriešok. V skorej fáze vývoja sa ťažko diagnostikuje. Nie je známa prevencia a zatiaľ je nevyliečiteľná. Na svedomí má 2/3 prípadov demencie a dnes s ňou vo svete žije asi 33 miliónov ľudí. Podľa prognóz Svetovej zdravotníckej organizácie by ňou malo v roku 2030 trpieť 50 miliónov ľudí na celom svete a do roku 2050 stúpne ich počet k 90 miliónom.

Veľký úspev v boji s najčastejšej formou demencie zazanemali slovenskí vedci vyvíjajúci očkovaciu látku proti Alzheimeru. Slovenská biofarmaceutická spoločnosť, ktorá vakcínu vyvinula, v týchto dňoch publikovala výsledky II. fázy klinického skúšania.

Vedecký časopis Nature Aging uvádza, že vakcína AADvac1 u pacientov s potvrdenou diagnózou Alzheimerovej choroby preukázala výrazné spomalenie klinických príznakov a funkčného zhoršenia prostredníctvom vybraných testov. Vakcína má tak podľa výsledkov potenciál stať sa prevenciou pred touto zákernou chorobou. 

Za očkovacou látkou stoja slovenskí vedci z biotechnologickej spoločnosti AXON Neuroscience. Podľa štúdie je bezpečná a bola dobre tolerovaná pacientami. Okrem toho dokázala stimulovať výrazne silnú imunitnú odpoveď a ukázalo sa, že pomohla spomaliť neurodegeneratívny úpadok ich mozgu„Naše výsledky potvrdzujú, že AADvac1 má priamy účinok na ochorenie, čo nás posúva bližšie k poslednej fáze klinického vývoja,“ uviedol Michal Fresser, riaditeľ spoločnosti AXON Neuroscience.

15 rokov vývoja

Do klinickej štúdie s názvom Adamant sa zapojilo 196 pacientov, ktorí pochádzali z ôsmych európskych krajín. Štúdia bola dvojročná, randomizovaná, placebom kontrolovaná, dvojito zaslepená a multicentrická.

V porovnaní s placebo skupinou slovenská vakcína výrazne spomalila klinické zhoršenie o 27% a funkčné zhoršenie až o 30%. Terapeutický efekt bol identifikovaný na úrovni klinických testov aj molekulovýchbiomarkerov.

Potvrdil sa tak silný terapeutický potenciál vakcíny s možným preventívnym účinkom na vznik „tau patológie“, ktorá je hlavným faktorom spôsobujúcim klinické zhoršovanie u pacientov s Alzheimerovou chorobou. Na vývoji vakcíny AADvac1 sa pracovalo viac ako 15 rokov.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor