MENU
Novinky a odborníci

Nová liečba covidu: Protilátky dostanete v infúzii, patríte k 10 vybraným skupinám?

Kto môže dostať monoklonálne protilátky?

  • pacienti starší ako 65 rokov
  • pacienti s obezitou a BMI viac ako 35
  • pacienti so zlyhaním obličiek vrátane pacientov na hemodialýze a s nefrotickým syndrómom
  • pacienti s chronickým ochorením pečene v štádiu cirhózy alebo pokročilej fibrózy a prejavmi zlyhávania pečene
  • pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania alebo s významnou kardiálnou dekompenzáciou v minulosti
  • pacienti s vysokým krvným tlakom v štádiu pokročilých orgánových komplikácií
  • pacienti s chronickým ochorením pľúc s chronickou respiračnou insuficienciou a s exacerbáciami vyžadujúcimi hospitalizáciu v minulosti
  • pacienti s cukrovkou 1. alebo 2. typu s pokročilými chronickými komplikáciami
  • pacienti s ťažkou formou Parkinsonovej choroby a inými neurologickými ochoreniami s rizikom respiračného zlyhania pri ochorení COVID-19
  • pacienti so závažnou poruchou imunity na základe rozhodnutia lekára

Medzi pacientov s rôznymi druhmi klinicky významných porúch imunitných mechanizmov patria napríklad pacienti s Downovým syndrómom a obezitou alebo inou vrodenou chybou asociovanou s Downovým syndrómom, pacienti na aktívnej hematoonkologickej liečbe a po orgánových transplantáciách, alebo po transplantáciách krvotvorných buniek, pacienti so zle kontrolovanou infekciou HIV alebo na imunosupresívnej liečbe.

Postup pri podaní monoklonálných protilátok:

  • pozitívny test na COVID-19 u osoby s rizikom ťažkého priebehom ochorenia
  • liek je nutné podať v prvých dňoch od zistenia pozitívneho výsledku

Ak máte nad 65 rokov, máte na protilátky nárok automaticky, dostanete SMS o možnosti liečby. Ak ste očkovaní, len so stredne závažným klinickým priebehom. Ak máte menej ako 65 rokov o podaní rozhoduje váš obvodný všeobecný lekár, ktorá  váš zdravotný stav najlepšie pozná.  Lekár (všeoecný alebo špecialista) zabezpečí zaslanie výmenného lístka do miesta podania-nemocnice a informuje pacienta o presnom čase a mieste podania monoklonálnych protilátok. Pacienti dostanú jednorazovo infúznu kombináciu kasirivimab /imdevimab a odchádzajú do domácej liečby.

Chceme vyzvať všeobecných lekárov, aby naše Call centrum kontaktovali. Pomôžu tým liečiť pacientov včas, vieme tak predísť závažným stavom a preplneniu našich covidových oddelení,“ uzatvára generálny riaditeľ Slávik.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo podávanie ďalších monoklonálnych protilátok vo viacerých nemocniciach. Kde konkrétne sa môžu podať, vás bude informovať váš všeobecný lekár.  Majte však napamäti, že liečba monoklonálnymi protilátkami rozhodne nenahrázda očkovanie proti covidu. 

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor