MENU
novinky-a-odbornici

Nová liečba covidu: Protilátky dostanete v infúzii, patríte k 10 vybraným skupinám?

Young,Red-haired,Woman,Looks,At,A,Thermometer,While,Lying,In
Novinky a odborníci

Nová liečba covidu: Protilátky dostanete v infúzii, patríte k 10 vybraným skupinám?

Monoklonálne protilátky dostali už desiatky pacientov. Postačí namiesto očkovania? Aké podmienky musíte splniť?

Okolo 80% hospitalizovaných s covidom nie je očkovaných. Nie všetci pre osobné presvedčenie. Niektorí z nich sa nemohli očkovať pre pridružené ochorenia. Pre všetkých, očkovaných, neočkovaných a to z rôznych dôvodov je tu nová nádej na zmiernenie komplikovaného priebehu covidu.

Protilátky proti covidu

Ministerstvo zravotníctva vo viacerých nemocniciach spustilo liečbu kombináciou monoklonálnych protilátok obsahujúcich kasirivimab/imdevimab. „Už prvé skúsenosti našich infektológov svedčia o tom, že tieto protilátky pomôžu znižovať počty pacientov v nemocnici. Je veľmi dôležité, aby boli podané včas. Veríme, že to pomôže čiastočne znížiť mimoriadne napätú situáciu s pribúdaním počtu covidových pacientov,“ hovorí MUDr. Ján Slávik, MBA, generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice, kde túto liečbu podávajú už dva týždne. 

Monoklonálne protilátky sme podali viac ako 100 pacientom na dvoch klinikách. A evidentne vidíme, že títo pacienti sa k nám nevracajú a neprichádzajú na hospitalizáciu,“ hovorí profesor Pavol Jarčuška, prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice.

„V súčasnosti sa k nám dostáva pomerne veľa pacientov, ktorí spĺňajú indikácie na podanie monoklonálnych protilátok a to je dobrá správa. Títo pacienti majú významne nižšiu pravdepodobnosť, že sa dostanú do nemocnice, že budú mať závažný priebeh infekcie alebo že zomrú. Efekt bol dokumentovaný v klinických štúdiách, z našich skúseností to tiež môžeme potvrdiť,“ dodáva. 

Podobne ako infúzia

Jediný háčik je, že pacienti musia podpísať informovaný súhlas s užitím tohto lieku, pretože zatiaľ nie je schválený v EÚ. Liek by však mal byť schválený podmienečnou autorizáciou regulačnou autoritou – EMA. Je využívaný vo viacerých krajinách EÚ v súlade s národným povolením pre použitie humánneho lieku. Použitie na Slovensku je možné na základe povolenia na terapeutické použitie neregistrovaného lieku vydaného Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky. Zdravotnícke zariadenia postupujú na základe usmernenia rezortu zdravotníctva.

Pacient dostane infúziu, ktorá trvá približne 20 minút a po tejto infúzii ešte hodinu čaká v ambulancii, či sa nevyskytne vedľajšia reakcia. U nás sme zatiaľ vedľajšiu príhodu zaznamenali len v prípade jedného pacienta, išlo o menšiu zimnicu po podaní protilátok,“ vysvetľuje Jarčuška.

Pre koho sú monoklonálne protilátky?

Na monoklonálne protilátky však nemáte nárok automaticky. „Kombinácia kasirivimab /imdevimab je určená pre pacientov, ktorí majú infekciu Covid-19 a rizikové faktory pre vznik ťažkého priebehu infekcie. Sú to pacienti, ktorí majú nad 65 rokov, pacienti so závažnými pridruženými ochoreniami, ktoré sú presne špecifikované. Ďalej sú tieto protilátky určené pacientom s BMI nad 35, a súčasne pacientom, ktorí majú závažnú poruchu imunity,“ vysvetľuje profesor Pavol Jarčuška.

Vzhľadom na to, že samotné očkovanie predstavuje veľmi dobrú ochranu, dávame monoklonálne protilátky len pacientom, ktorí majú presne špecifikovaný stredne závažný klinický priebeh ochorenia COVID-19 a spĺňajú kritériá či už veku alebo základných ochorení,“ vysvetľuje infektológ, že v tomto prípade sa môžu podať aj očkovaným. 

Kto môže dostať monoklonálne protilátky?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor