V stredu oznámilo päť potvrdených prípadov opičích kiahní Portugalsko. Aj v Španielsku preverujú osem podozrivých infekcií. Európske zdravotnícke úrady monitorujú situáciu aj v ostatných krajinách od doby, kedy sa prvý prípad opičích kiahní objavil začiatkom mesiaca v Británii, kde evidujú už sedem chorých.
Massachusetts reported a rare case of monkeypox on Wednesday in a man who recently traveled to Canada. Health officials are looking into whether it is connected to small outbreaks in Europe. https://t.co/rdDK4IQFO4
— The Associated Press (@AP) May 18, 2022
Jeden prípad opičích kiahní zaznamenali aj Spojené štáty. Nakazeným je obyvateľ amerického štátu Massachusetts na severovýchode krajiny, ktorý nedávno cestoval do Kanady, oznámilo Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC). TASR správu prevzala od agentúry DPA. CDC uviedlo, že opičie kiahne u infikovanej osoby potvrdili laboratóriá v stredu po tom, ako ju v utorok večer otestovali.
Opičie kiahne sa vyskytujú v strednej a západnej Afrike, často v blízkosti tropických dažďových pralesov. Toto vzácne vírusové ochorenie prvýkrát zistili u ľudí v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike (KDR), kde je už považované za endemické, teda trvalo prítomné.
Ako sa vírus prenáša?
Opičie kiahne sú vo svete známe pod anglickým názvom monkeypox. Ide o ochorenie vyvolané vírusom rodu Ortopoxvirus z čeľade Poxviridae.
Vírus sa z človeka na človeka môže prenášať kvapôčkami vzduchu, blízkym telesným kontaktom alebo spoločným používaním kontaminovanej bielizne či predmetov.
Príznaky tohto ochorenia sú zvyčajne podobné pravým kiahňam, ale sú miernejšie, patria k nim vyrážky, horúčky a bolesti hlavy. Pravé kiahne boli vo svete k najobávanejším chorobám, pokým ich v roku 1979 oficiálne nevyhlásili za zneškodnené.