MENU
novinky-a-odbornici

Nová epidémia? V Európe sa šíria opičie kiahne. Príznaky vystrašia

Príznaky sú podobné pravým kiahňam.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nová epidémia? V Európe sa šíria opičie kiahne. Príznaky vystrašia

V Európe i v Amerike sa objavili opičie kiahne, vzácna choroba, ktorá sa vyskytuje najmä v Afrike.

V stredu oznámilo päť potvrdených prípadov opičích kiahní Portugalsko. Aj v Španielsku preverujú osem podozrivých infekcií. Európske zdravotnícke úrady monitorujú situáciu aj v ostatných krajinách od doby, kedy sa prvý prípad opičích kiahní objavil začiatkom mesiaca v Británii, kde evidujú už sedem chorých.

Jeden prípad opičích kiahní zaznamenali aj Spojené štáty. Nakazeným je obyvateľ amerického štátu Massachusetts na severovýchode krajiny, ktorý nedávno cestoval do Kanady, oznámilo Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC). TASR správu prevzala od agentúry DPA. CDC uviedlo, že opičie kiahne u infikovanej osoby potvrdili laboratóriá v stredu po tom, ako ju v utorok večer otestovali.

Opičie kiahne sa vyskytujú v strednej a západnej Afrike, často v blízkosti tropických dažďových pralesov. Toto vzácne vírusové ochorenie prvýkrát zistili u ľudí v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike (KDR), kde je už považované za endemické, teda trvalo prítomné.

Ako sa vírus prenáša?

Opičie kiahne sú vo svete známe pod anglickým názvom monkeypox. Ide o ochorenie vyvolané vírusom rodu Ortopoxvirus z čeľade Poxviridae.

Vírus sa z človeka na človeka môže prenášať kvapôčkami vzduchu, blízkym telesným kontaktom alebo spoločným používaním kontaminovanej bielizne či predmetov.

Príznaky opičích kiahní sú podobné pravým kiahňam.Príznaky opičích kiahní sú podobné pravým kiahňam.
Príznaky opičích kiahní sú podobné pravým kiahňam.
Zdroj: Shutterstock

Príznaky tohto ochorenia sú zvyčajne podobné pravým kiahňam, ale sú miernejšie, patria k nim vyrážky, horúčky a bolesti hlavy. Pravé kiahne boli vo svete k najobávanejším chorobám, pokým ich v roku 1979 oficiálne nevyhlásili za zneškodnené.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor