MENU
novinky-a-odbornici

Nová epidémia? V Európe sa šíria opičie kiahne. Príznaky vystrašia

Príznaky sú podobné pravým kiahňam.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nová epidémia? V Európe sa šíria opičie kiahne. Príznaky vystrašia

V Európe i v Amerike sa objavili opičie kiahne, vzácna choroba, ktorá sa vyskytuje najmä v Afrike.

V stredu oznámilo päť potvrdených prípadov opičích kiahní Portugalsko. Aj v Španielsku preverujú osem podozrivých infekcií. Európske zdravotnícke úrady monitorujú situáciu aj v ostatných krajinách od doby, kedy sa prvý prípad opičích kiahní objavil začiatkom mesiaca v Británii, kde evidujú už sedem chorých.

Jeden prípad opičích kiahní zaznamenali aj Spojené štáty. Nakazeným je obyvateľ amerického štátu Massachusetts na severovýchode krajiny, ktorý nedávno cestoval do Kanady, oznámilo Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC). TASR správu prevzala od agentúry DPA. CDC uviedlo, že opičie kiahne u infikovanej osoby potvrdili laboratóriá v stredu po tom, ako ju v utorok večer otestovali.

Opičie kiahne sa vyskytujú v strednej a západnej Afrike, často v blízkosti tropických dažďových pralesov. Toto vzácne vírusové ochorenie prvýkrát zistili u ľudí v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike (KDR), kde je už považované za endemické, teda trvalo prítomné.

Ako sa vírus prenáša?

Opičie kiahne sú vo svete známe pod anglickým názvom monkeypox. Ide o ochorenie vyvolané vírusom rodu Ortopoxvirus z čeľade Poxviridae.

Vírus sa z človeka na človeka môže prenášať kvapôčkami vzduchu, blízkym telesným kontaktom alebo spoločným používaním kontaminovanej bielizne či predmetov.

Príznaky opičích kiahní sú podobné pravým kiahňam.Príznaky opičích kiahní sú podobné pravým kiahňam.
Príznaky opičích kiahní sú podobné pravým kiahňam.
Zdroj: Shutterstock

Príznaky tohto ochorenia sú zvyčajne podobné pravým kiahňam, ale sú miernejšie, patria k nim vyrážky, horúčky a bolesti hlavy. Pravé kiahne boli vo svete k najobávanejším chorobám, pokým ich v roku 1979 oficiálne nevyhlásili za zneškodnené.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor