Slnečné okuliare sú povinnou výbavou počas vytúženého letného obdobia. No ak nie sú dostatočne kvalitné alebo so správnym UV filtrom, môžu náš zrak poškodiť. Preto by sme si ho mali chrániť oveľa dôslednejšie. Zvážiť by sme mali aj návštevu niektorých miest a tiež adrenalínové aktivity. 

Dioptrické okuliare prekážajú pri akejkoľvek aktivite. V lete si to ich nositelia ale uvedomujú intenzívnejšie. Plávanie, beh, cyklistika, korčuľovanie, cestovanie,... Potvrdzuje to i prax očných lekárov. „Hoci dnes už môžeme dioptrické okuliare považovať za určitý druh šperku, z hľadiska pohodlia sú stále niečím navyše. Väčšina našich pacientov sa sťažuje, že sa im s nimi komplikovane športuje. V lete, keď sa viac hýbeme a potíme, sú často nepohodlnou prekážkou, prezradil primár očnej kliniky, MUDr. Radovan Piovarči.

Pozor na zranenia

Navyše, dioptrické okuliare nás môžu práve počas aktivít nepríjemne zraniť. „Dioptrické sklá sú už odľahčené a nerozbitné, vďaka čomu pri náraze nevznikajú ostré črepiny. Riziko úrazu však netreba podceniť. Pri údere či nešťastnom páde pri volejbale, na horskom bicykli, či počas extrémnejších športov sa prakticky akýkoľvek rám môže prelomiť a spôsobiť poranenie ako ktorýkoľvek iný ostrý predmet,“ pokračuje lekár.

Do vody bez šošoviek

Podceňovať v lete netreba ani kontaktné šošovky. Tie sú síce praktickejšie, ale s ich nosením sú spojené určité riziká. Dodržiavanie hygienických pravidiel by mal mať na pamäti každý, kto po nich siahne. Nenoste ich dlhšie ako po dobu, na akú sú určené a striedať by ste  ich mali s okuliarmi, aby si oči počas horúčav oddýchli a rohovka sa mohla zhlboka nadýchnuť kyslíka.

Špeciálne opatrní by sme mali byť podľa odborníka počas pobytu pri vode či na farmách.Základné pravidlo na bezpečné leto so šošovkami znie – hlavne s nimi nechoďte do vody. Vyhýbajte sa najmä plávaniu v bazénoch a v jazerách. Inak dobrovoľne riskujete nebezpečné očné zápaly. Vo vodách prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Mikroorganizmy sa vďaka kontaktnej šošovke lepšie prisajú na oko a môžu vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním, slzením, vredmi rohovky a v ťažkých prípadoch môžu spôsobiť dokonca i slepotu. Ak už s nimi predsa len plánujete plávať, ideálne je, ak zvolíte jednorazové šošovky, ktoré po doplávaní vyberiete z oka a zahodíte“ pokračuje MUDr. Piovarči.

Dlhé šoférvanie 

Či už dioptrické okuliare máte alebo nie, zrak počas leta značne potrápi aj niekoľkohodinové šoférovanie. „Na dlhých cestách klesá opakovanými
stereotypnými činnosťami pozornosť. Oči sa ľahšie unavia, vnímanie sa zhoršuje u všetkých šoférov, nielen u príležitostných. Na dlhých cestách si preto
robte raz za 2 hodiny krátke prestávky. Prejdite sa okolo auta, natiahnite si telo, čerstvý vzduch prospieva aj unaveným očiam. Prekontrolujte si aj periférne
videnie. Z periférie môže kedykoľvek vybehnúť cyklista z bočnej cesty či chodec na prechode. Auto na diaľnici valiace sa obrovskou rýchlosťou, ktoré sa vás
chystá predbehnúť, si nemusíte všimnúť len kvôli poruche periférneho vnímania,“ radí Piovarči. Ideálne preto je, ak pred cestou absolvujete preventívnu prehliadku u očného lekára. Tá môže odhaliť aj farbosleposť i ďalšie očné ochorenia. 

Adrenalínové aktivity

Milovníci adrenalínu by mali zvážiť aj niektoré z populárnych aktivít. V prípade, ak ste krátkozrakí a vaše dioptrie sú vyššie ako mínus štyri, bungee jumping radšej zameňte za niečo menej nebezpečné. Oko je pri zoskoku totiž vystavené veľkým nárazom pri ktorých hrozí riziko odtrhnutia sietnice. Jedinou  príjemnou nástrahou počas leta podľa lekárov je, ak vám do oka niekto padne, prípadne sa do niekoho zahľadíte.