MENU
novinky-a-odbornici

Nosili vaši blízki tričká s dlhým rukávom aj v horúcom počasí? Pozor!

Pomôžte blízkym, ak to potrebujú. Počúvajte a rozprávajte sa.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Nosili vaši blízki tričká s dlhým rukávom aj v horúcom počasí? Pozor!

Všímajte si ľudí okolo seba a nečakajte na prejavy, ktoré sú mimo normy.

„Dobíjajte si „baterku“. Vybíja sa ľahko, často a bez nášho úsilia, no dobiť ju je na vás,“ odporúča psychológ Nemocnice Košice-Šaca Mgr. Vlastimil Kolár.

Psychológ Mgr. Vlastimil KolárPsychológ Mgr. Vlastimil Kolár
Psychológ Mgr. Vlastimil Kolár
Zdroj: Nemocnica Košice-Šaca, Zdravie

Reagujte včas

„Sú veci, ktoré vás trápia. Hľadajú cestu, ako sa dostať na povrch. Ak naberú spád a formu, ktorá vás zamestnáva denne, vaše osvedčené riešenia nezaberajú. Je čas niečo zmeniť, teda vyhľadať pomoc. Niekedy máte potrebu o tom rozprávať, niekedy ste emocionálne rozhodení, plačete, kričíte alebo sa dôkladne uzavriete. Zmenilo sa vaše správanie. Okolie, žiaľ, reaguje až na prejavy, ktoré sú už silne mimo normy,“ opisuje psychológ.

Najčastejšie príznaky

Podľa Mgr. Vlastimila Kolára sa ľudia viac uzatvárajú a izolujú, nezaujímajú sa o bežné veci, a veci, ktoré im predtým robili radosť, menia sa im nálady, stravovanie a spánok, niekedy pôsobia viac agresívne, hovoria o sebapoškodzovaní a majú samovražedné myšlienky. Môžu sa obviňovať a cítiť zbytoční, majú pocit, že zlyhali, majú rany alebo jazvy na tele, nosia dlhé nohavice a tričká s dlhým rukávom aj v horúcom počasí. Môžu začať hľadať úľavu v náhradnej činnosti ako je káva, jedlo, alkohol alebo drogy. Zmeny môžu nastať aj v ich sexuálnom živote, nenávidia samých seba, hovoria o potrebe potrestať sa a majú depresívne symptómy.

Kde môžete nájsť pomoc? Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor