MENU
novinky-a-odbornici

Nosenie rúšok znižuje riziko nakazenia sa Covid-19 na tretinu, odkazujú odborníci

Odkladať rúško je veľmi predčasné!
Novinky a odborníci

Nosenie rúšok znižuje riziko nakazenia sa Covid-19 na tretinu, odkazujú odborníci

Už vás otravuje nasadzovanie si rúška pri každom vstupe do obchodu? Alebo ho nosíte z povinnosti len zavesené na krku? Aby ste neľutovali...

Kým vo svete sa opatrenia stále viac uvoľňujú, na Slovensku stále platí povinnosť nosiť rúška v uzavretých priestoroch ako obchody či verejná doprava. Rozhodne nejde o obťažovanie, ktorým nás vláda núti robiť niečo zbytočné. Potvrdzuje to aj nová americká štúdia.

Počet nakazených klesol so zavedením rúšok

Štúdia vychádzala zo situácie v New Yorku, kde sa SARS-CoV-2 spočiatku veľmi rýchlo šíril. Najprv neboli zavedené žiadne opatrenia, potom nariadili povinné rozostupy ľudí, nakoniec zaviedli aj povinnosť nosiť rúška. Kým po príkaze udržiavať odstupy infekcia pokračovala a po zavedení karantény sa len zastavila, až po nariadení nosiť rúška začal počet nakazených klesať. Americkí odborníci vypočítali, že nosenie rúšok znižuje riziko nakazenia chorobou Covid-19 na 34%!

Umývanie rúk ani odstup rúško nenahradí

Americkí odborníci podporujú umývanie rúk aj dodržiavanie rozostupov, no upozorňujú, že tieto dve opatrenia nebránia prenosu ochorenia vzdušnou cestou. Kvapôčky vydychované nakazenými ľuďmi sa šíria rýchlosťou asi meter za sekundu a vo vzduchu ostávajú dosť dlho. Klesajú totiž k zemi pomaličky, len o milimeter za sekundu. Rýchle zavedenie nosenia rúšok na Slovensku preto určite prispelo k miernemu priebehu nákazy v celom štáte a  „rúškovať“ má veľký zmysel aj naďalej.

Rúško vždy so sebou

Slovenskí epidemiológovia odporúčajú dovolenkovať na Slovensku a nepokúšať zbytočne šťastenu v „bezpečných“ štátoch, kde môžete naraziť na turistov z najrôznejších štátov. Rúško by sme mali mať stále pri sebe a poctivo si ho nasadzovať cez nos a ústa, ak sme medzi ľuďmi. Jeho nosenie pod nosom či dokonca pod bradou je úplne zbytočné a neúčinné!Za 90% úspechu pri ochrane pred epidémiou považuje nosenie rúšok aj epidemiológ, profesor Vladimír Kčméry.

A na záver odkaz skvelého herca Toma Hanksa, ktorý bol sám nakazený koronavírusom, všetkým tým, ktorí ignorujú umývanie rúk, dodržiavanie rozostupov, a najmä nosenie rúšok: „Môžete sa hanbiť!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia