MENU
novinky-a-odbornici

Prílišné kombinovanie vitamínov sa môže podpísať na kvalite pleti, varuje odborníčka

Rúško nemusí byť zodpovedné za všetky ťažkosti s pokožkou.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Prílišné kombinovanie vitamínov sa môže podpísať na kvalite pleti, varuje odborníčka

Beriete vitamíny hlava-nehlava? Pokožke sa to nemusí páčiť. Potrápiť vás však môže aj brada.

Objavili sa vám na pokožke vyrážky a obviňujete z problémov nosenie rúška? Rúško nemusí byť hlavný problém. Podľa skúseností z praxe pribúdajú aj takí, ktorým sa zhoršujú prejavy psoriázy či vypadávanie vlasov. Tieto ochorenia zhoršuje stres a ten posledné mesiace prežívajú všetci. Dermatologička však upozorňuje na ešte závažnejší problém, takzvané vitamínové bomby.

 

Pozor na kombinácie

„Ide o nadmerné alebo nevhodné užívanie vitamínov a potravinových doplnkov. Následky tohto konania sú niekedy naozaj vážne. Pozor si treba dávať na kolostrum, posledné roky veľmi populárne. V podstate je to mliečny výrobok a pri alergii na mlieko je vyslovene nevhodný,“ upozorňuje skúsená dermatologička MUDr. Hana Zelenková, PhD., MBA . „Mnohí si doslova nasypú do úst vitamíny C, D, E, zapijú to citrónovo-grepovo-pomarančovou šťavou. Vypijú cez deň liter zázvorového čaju a dajú si ešte pol kila kyslej kapusty. Tým si koledujete nielen o bolesti žalúdka, hnačky, ale i vyrážky.“ Väčšinou majú formu žihľavky. Trvajú niekoľko dní a sprevádza ich neznesiteľné svrbenie. U starších ľudí sa môže bezhlavé dopĺňanie vitamínov skončiť závažnými kožnými problémami, ktoré sa objavia napríklad na predkolení.

Radšej bez brady?

Niekedy sa oplatí pozornosť zamerať skôr na hygienu ako na nadmerné užívanie vitamínov. S rúškom manipulujte alebo ho chytajte len čistými rukami. Vždy si ho dávajte dolu z tváre len za gumičky alebo šnúrky, ktorými ho máte prichytené. Zabránite tomu, aby na látky prešli prípadné „nečistoty“ z rúk. Dôslednejší by mali byť v hygiene aj milovníci brady.  „Vhodné je omývanie jemnými dezinfekčnými mydlami alebo penami. Ráno, kým si založíte rúško, nájdite si čas na ošetrenie kvalitným liehovým roztokom. Urobte tak aj po príchode z práce. Prípravky by nemali byť parfumované, u mužov s citlivou pleťou môžu vyvolať podráždenie,“ upozorňuje dermatologieka Hana Zelenková. Podľa nej by ste sa mohli vzhľadom na nosenie rúška brady načas vzdať. Ľahšie sa v nich držia baktérie, niektoré plesne či kvasinky.

Presedlajte na jednorazové

Všetkých môžu pod rúškom prekvapiť bolestivé kútiky. Môže sa za nimi skrývať bakteriálna alebo kvasinková infekcia. Kým prvý je skôr suchý, druhý mokvá. Vo väčšine prípadov postačí, ak sa preliečia antimykotikami. Ak sa objaví brnenie na perách, hlási sa herpes. Často vzniká najmä v obdobiach stresu. Zaberie klasická lokálna liečba. V týchto prípadoch radšej používajte jednorazové rúška.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia