MENU
novinky-a-odbornici

Nosenie respirátorov v interiéri môže zhoršiť jesennú vlnu korony

Portrait,Of,Young,Woman,Wearing,Medical,Protective,Mask,Showing,Hand
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nosenie respirátorov v interiéri môže zhoršiť jesennú vlnu korony

Odborníci sa rozchádzajú v názore na nosenie rúšok. Podľa niektorých by sme sa ich mali zbaviť čím skôr, pretože práve to môže prispieť k lepšie zvládnuteľnému priebehu ďalšej vlny korony.

„Je čas zrušiť povinnosť nosiť rúška v interiéroch, či v školách na chodbách, a nechať túto povinnosť výlučne v zdravotníckych zariadeniach, prípadne v zariadeniach sociálnych služieb,“ myslí si matematik Richard Kollár, ktorý sa podieľal na príprave druhej aj tretej verzie štúdie Inštitútu zdravotnej politiky o vývoji pandémie na Slovensku..

Podľa odborníka, ktorý sleduje pandémiu od začiatku a vytváral matematické prognózy jej vývoja, sa epidemická siutácia na Slovensku v týchto dňoch rapídne zlepšuje a momentálne nehrozí žiadna ďalšia nová vlna. Aj preto je podľa neho vhodné zbaviť sa už aj posledného opatrenia, ktoré ešte ostalo.

Rúška zbytočne zhoršia ďalšiu vlnu

V prípade, že sa niekto cíti ohrozený, môže sa podľa Kollára dobrovoľne vyhýbať oslavám, miestam s množstvom ľudí alebo nosiť respirátor všade, kde to považuje za dôležité - v obchode, v doprave, v práci či na úradoch. „Ale spoločnosť už pandémiou v tomto momente ohrozená nie je. Nevieme dokedy, ale teraz je to tak,“ dodal.


„Znižovaním počtu infikovaných dnes len odsúvame problém do ďalšej vlny. Opatreniami dnes totiž efektívne zvyšujeme vrcholovú záťaž v ďalšej vlne. Iste, tá môže byť malá a záťaž navyše nebude problém. To však dnes nevieme a v čase špičky nám môže pomôcť čokoľvek,“ vysvetlil matematik. Preto si myslí, že by sme sa mali rúšok zbaviť čím skôr.

Oficiálne až po Veľkej noci

Úrad verejného zdravotníctva od stredy 6. apríla zrušil povinnosť registrovať sa pri vstupe na Slovensko do eHranice a zároveň sa zrušil povinnosť nosenia respirátorov vonku. Odborníci však ešte vidia zmysel v prekrytí horných dýchacích ciest v interiéri. Napríklad v Poľsku či v Maďarsku zostali respirátory povinné len v nemocniciach a sociálnych zariadeniach, u nás ich ešte nosíme aj v obchodoch či MHD.

Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že respirátory v interiéri si ponecháme minimálne do Veľkej noci. Tvrdí, že sme opatrnejší pre nižšiu mieru zaočkovanosti.

Zdroj: https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/matematik-richard-kollar-respiratoroch-je-cas-ich-dat-dole-aj-interieri-inak-jesen

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor