MENU
novinky-a-odbornici

Nosenie respirátorov v interiéri môže zhoršiť jesennú vlnu korony

Portrait,Of,Young,Woman,Wearing,Medical,Protective,Mask,Showing,Hand
Novinky a odborníci

Nosenie respirátorov v interiéri môže zhoršiť jesennú vlnu korony

Odborníci sa rozchádzajú v názore na nosenie rúšok. Podľa niektorých by sme sa ich mali zbaviť čím skôr, pretože práve to môže prispieť k lepšie zvládnuteľnému priebehu ďalšej vlny korony.

„Je čas zrušiť povinnosť nosiť rúška v interiéroch, či v školách na chodbách, a nechať túto povinnosť výlučne v zdravotníckych zariadeniach, prípadne v zariadeniach sociálnych služieb,“ myslí si matematik Richard Kollár, ktorý sa podieľal na príprave druhej aj tretej verzie štúdie Inštitútu zdravotnej politiky o vývoji pandémie na Slovensku..

Podľa odborníka, ktorý sleduje pandémiu od začiatku a vytváral matematické prognózy jej vývoja, sa epidemická siutácia na Slovensku v týchto dňoch rapídne zlepšuje a momentálne nehrozí žiadna ďalšia nová vlna. Aj preto je podľa neho vhodné zbaviť sa už aj posledného opatrenia, ktoré ešte ostalo.

Rúška zbytočne zhoršia ďalšiu vlnu

V prípade, že sa niekto cíti ohrozený, môže sa podľa Kollára dobrovoľne vyhýbať oslavám, miestam s množstvom ľudí alebo nosiť respirátor všade, kde to považuje za dôležité - v obchode, v doprave, v práci či na úradoch. „Ale spoločnosť už pandémiou v tomto momente ohrozená nie je. Nevieme dokedy, ale teraz je to tak,“ dodal.


„Znižovaním počtu infikovaných dnes len odsúvame problém do ďalšej vlny. Opatreniami dnes totiž efektívne zvyšujeme vrcholovú záťaž v ďalšej vlne. Iste, tá môže byť malá a záťaž navyše nebude problém. To však dnes nevieme a v čase špičky nám môže pomôcť čokoľvek,“ vysvetlil matematik. Preto si myslí, že by sme sa mali rúšok zbaviť čím skôr.

Oficiálne až po Veľkej noci

Úrad verejného zdravotníctva od stredy 6. apríla zrušil povinnosť registrovať sa pri vstupe na Slovensko do eHranice a zároveň sa zrušil povinnosť nosenia respirátorov vonku. Odborníci však ešte vidia zmysel v prekrytí horných dýchacích ciest v interiéri. Napríklad v Poľsku či v Maďarsku zostali respirátory povinné len v nemocniciach a sociálnych zariadeniach, u nás ich ešte nosíme aj v obchodoch či MHD.

Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že respirátory v interiéri si ponecháme minimálne do Veľkej noci. Tvrdí, že sme opatrnejší pre nižšiu mieru zaočkovanosti.

Zdroj: https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/matematik-richard-kollar-respiratoroch-je-cas-ich-dat-dole-aj-interieri-inak-jesen

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor