„Je čas zrušiť povinnosť nosiť rúška v interiéroch, či v školách na chodbách, a nechať túto povinnosť výlučne v zdravotníckych zariadeniach, prípadne v zariadeniach sociálnych služieb,“ myslí si matematik Richard Kollár, ktorý sa podieľal na príprave druhej aj tretej verzie štúdie Inštitútu zdravotnej politiky o vývoji pandémie na Slovensku..
Podľa odborníka, ktorý sleduje pandémiu od začiatku a vytváral matematické prognózy jej vývoja, sa epidemická siutácia na Slovensku v týchto dňoch rapídne zlepšuje a momentálne nehrozí žiadna ďalšia nová vlna. Aj preto je podľa neho vhodné zbaviť sa už aj posledného opatrenia, ktoré ešte ostalo.
Rúška zbytočne zhoršia ďalšiu vlnu
V prípade, že sa niekto cíti ohrozený, môže sa podľa Kollára dobrovoľne vyhýbať oslavám, miestam s množstvom ľudí alebo nosiť respirátor všade, kde to považuje za dôležité - v obchode, v doprave, v práci či na úradoch. „Ale spoločnosť už pandémiou v tomto momente ohrozená nie je. Nevieme dokedy, ale teraz je to tak,“ dodal.
„Znižovaním počtu infikovaných dnes len odsúvame problém do ďalšej vlny. Opatreniami dnes totiž efektívne zvyšujeme vrcholovú záťaž v ďalšej vlne. Iste, tá môže byť malá a záťaž navyše nebude problém. To však dnes nevieme a v čase špičky nám môže pomôcť čokoľvek,“ vysvetlil matematik. Preto si myslí, že by sme sa mali rúšok zbaviť čím skôr.
Oficiálne až po Veľkej noci
Úrad verejného zdravotníctva od stredy 6. apríla zrušil povinnosť registrovať sa pri vstupe na Slovensko do eHranice a zároveň sa zrušil povinnosť nosenia respirátorov vonku. Odborníci však ešte vidia zmysel v prekrytí horných dýchacích ciest v interiéri. Napríklad v Poľsku či v Maďarsku zostali respirátory povinné len v nemocniciach a sociálnych zariadeniach, u nás ich ešte nosíme aj v obchodoch či MHD.
Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že respirátory v interiéri si ponecháme minimálne do Veľkej noci. Tvrdí, že sme opatrnejší pre nižšiu mieru zaočkovanosti.