MENU
novinky-a-odbornici

Nizky tlak nie je lepší. Neprekrvujú sa pri ňom orgány, ale dá sa liečiť

Točí sa vám hlava?

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Nizky tlak nie je lepší. Neprekrvujú sa pri ňom orgány, ale dá sa liečiť

Máte závraty a čísla na tlakomeri nejdú hore? Nízky tlak býva často spoločníkom na celý život. Čo je jeho príčinou a ako mu môžete prejsť cez rozum?

Zatiaľ čo u niektorých čísla na tlakomeri dosahujú astronomické čísla, s nízkymi hodnotami krvného tlaku zápasí približne 5 percent populácie. Nízky tlak, odborne nazývaný hypotenzia, sa vo všeobecnosti definuje ako pokles krvného tlaku pod hodnoty 90/60 mm Hg. „Primárna hypotenzia, u ktorej vlastne nepoznáme jednoznačnú príčinu, sa vyskytuje hlavne u žien, mladých a štíhlych ľudí,“potvrdzuje Ján Mičík, internista z nemocnice v Dolnom Kubíne.

Aj Katarína, mladá mamička z Trnavy, sa postupom času naučila s hypotenziou fungovať. Priznáva, že nie vždy to je jednoduché: „Môj bežný tlak je 90/60 mm Hg. Keď mám viac alebo menej, točí sa mi hlava a bolí ma.“ K špecialistovi sa Katarína vybrala potom, čo v dôsledku extrémne nízkeho tlaku odpadla. Má za sebou EEG, tlakový holter, EKG vyšetrenie, aj magnetickú rezonanciu. Výsledok? Vyšetrenia ukázali, že je v poriadku. Hodnoty krvného tlaku nakoniec Kataríne zvýšilo až tehotenstvo. „Vtedy som mala síce optimálny tlak 120/80 mm Hg, avšak mi občas bolo naozaj zle z tak pre mňa „vysokého“ tlaku,“ hovorí Katarína, ktorá istý čas brala aj lieky na zvýšenie tlaku. Nerobili jej dobre, lepšie jej robí káva. Vypije denne dve až tri šálky, čo jej pomáha eliminovať nepríjemné príznaky.

Niet čo závidieť

Martina z Levíc upozorňuje na druhú stranu mince. Pri čakaní v ambulancii u lekára si všimla, že jej nízky tlak dokonca niektorí pacienti začínajú závidieť. „Jedna babička ma potľapkala po pleci a povedala, že by chcela byť na mojom mieste. Už dvadsať rokov sa liečila  na vysoký tlak. Ľudia vôkol nej jej prikyvovali. Ja som však presvedčená, že žiaden extrém nie je bohviečo. Niekedy nemôžem ráno ani vstať z postele, pretože sa so mnou točí celý svet,“ dodáva študentka vysokej školy.

Hypotenzia spôsobená závažnými ochoreniami často súvisí s nedostatočným prekrvením mozgu, obličiek, pečene a iných orgánov a to môže vyústiť až do poruchy vedomia a zlyhaniu orgánov, preto takýto pacient vyžaduje intenzívnu starostlivosť.
MUDr. Ján Mičík

Hľadá sa vinník

Príčinu primárnej hypotenzie je ťažké vypátrať. Inak to je so sekundárnou hypotenziou, ktorá poukazuje na hlbší problém v organizme. „Môžu ju spôsobovať poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním, srdcové ochorenia, dehydratácia, závažne infekcie, krvácania, ako aj ťažká alergická reakcia,“objasňuje MUDr. Ján Mičík. Podľa jeho slov môže byť príčinou nízkeho tlaku aj vedľajší účinok medikamentóznej liečby,  napríklad liekov na zníženie krvného tlaku, na zväčšenú prostatu, poruchu erektilnej dysfunkcie, antiparkinsoník, niektorých antidepresív ako aj močopudných liekov.

Pozor na úraz

„Pri primárnej hypotenzii ľudia často nemajú žiadne ťažkosti a nižšie hodnoty tlaku krvi si namerajú skôr náhodne,“ poznamenáva lekár. Nepríjemný je skôr pocit nepohody v zmysle prechodnej slabosti, závratu či poruchy videnia. Na druhej strane v niektorých prípadoch je predsa len potrebné zvýšiť pozornosť. „Dlhotrvajúce slabšie prekrvenie mozgu v dôsledku nízkeho tlaku môže spôsobiť odpadnutie, čoho dôsledkom je často úraz,“vysvetľuje odborník, ktorý zdôrazňuje najmä riziká spojené so sekundárnym nízkym tlakom. „Hypotenzia spôsobená závažnými ochoreniami často súvisí s nedostatočným prekrvením mozgu, obličiek, pečene a iných orgánov a to môže vyústiť až do poruchy vedomia a zlyhaniu orgánov, preto takýto pacient vyžaduje intenzívnu starostlivosť.“ 

Čo s tým?

Pokiaľ vás nízky tlak trápi už dlhší čas, časom vychytáte všetky muchy. „Viem, že sa nesmiem rýchlo postaviť. Keď si napríklad zaväzujem šnúrky na topánkach, nesmiem sa predkloniť,“ vysvetľuje Katarína, ktorá sa naučila, ako eliminovať nepríjemné symptómy. Preto vstáva pomaly, dbá na dostatočný pitný režim, miesto predklonu si radšej čupne a upravuje si stravu. „Všimla som si, že príliš cesnakové jedlá sú pre mňa problém,“ priznáva. Ján Mičík taktiež zdôrazňuje dôležitosť pitného režimu „Základom je dostatočná hydratácia, ktorá závisí od fyzickej aktivity, ako aj teploty prostredia. Pomôcť môžu minerálne vody s vyšším obsahom sodíka, prisáľanie stravy, káva, čaj s obsahom teínu a obmedzenie príjmu alkoholu. Ak užívate lieky, ktoré môžu znižovať tlak krvi, prekonzultujte s lekárom vhodnosť danej liečby,“ dodáva interný lekár.

Pokračovanie článku na druhej strane

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor