MENU
novinky-a-odbornici

Fistuly v konečníku ako signál vážnej diagnózy: Čo si treba všímať?

Man,Suffering,From,Hemorrhoid,In,Living,Room
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Fistuly v konečníku ako signál vážnej diagnózy: Čo si treba všímať?

Crohnova choroba sa často spája s komplikáciami, o ktorých sa hanbíme pred doktormi hovoriť. Aby vám lekár pomohol, ostych musí ísť v tomto prípade bokom.

Julián Skvašik sa na Crohnovu chorobu lieči od 12 rokov. Tá bola u neho odhalená ešte v detstve v dôsledku nálezu fistuly v análnej oblasti, o ktorej si lekári mysleli, že môže ísť o prejav nedostatočnej hygieny. Prvú fistulu sa podarilo úspešne vyliečiť a Julián žil niekoľko rokov úplne bez problémov.

Komplikácie sa však vrátili a dnes má za sebou 11 operácií. Aktuálne žije so stómiou, teda vyvedením tenkého čreva na brušnú stenu. Crohnova choroba významne ovplyvňuje jeho život. Po poslednej operácii schudol v priebehu mesiaca 30 kíl, trpí bolesťami, tráviacimi ťažkosťami, ale často aj strachom, pretože nevie, ako sa bude ochorenie ďalej vyvíjať. Okrem toho zažíva aj pocit nepohodlia v spoločnosti, keďže na vonkajšej strane brucha nosí vývod.

Hanba musí ísť bokom

Napriek všetkému sa nehodlám vzdať. Mám rodinu, ktorá mi pomáha a odborníkov, ktorým plne dôverujem. Pri Crohnovej chorobe či fistule nie je čas a priestor na hanbu, pretože v takom prípade ochorenie nad vami zvíťazí. Podporujem všetkých pacientov, aby sa nebáli vyhľadať pomoc, aby svojmu lekárovi kládli otázky, na ktoré im chýba odpoveď, ale najmä, aby riešenie svojho zdravotného problému neodkladali,“ hovorí Julián Skvašik.

Zákerná diagnóza

Crohnova choroba je nešpecifické zápalové ochorenie, ktoré môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviacej sústavy. Najčastejšie sa vyskytuje v spojení tenkého a hrubého čreva. Zápal postihuje stenu čreva v celej jej hrúbke a jeho výsledkom môžu byť kanáliky vyplnené hnisom, ktoré vedú z jednej slučky čreva do druhej, alebo môžu viesť z čreva do močového mechúra, pošvy či kože. Tieto takzvané fistuly sa tvoria najčastejšie v análnej oblasti.

„Napriek tomu, že s perianálnymi fistulami sa počas svojho života stretne asi tretina pacientov s Crohnovou chorobou, pacienti sa o tomto probléme boja so svojím lekárom hovoriť. Fistula významne narúša intimitu a kvalitu života pacienta, práve preto je dôležité ju včas rozpoznať a začať s liečbou. Dôležitý je však aj správny výber pracoviska. Pacienti s komplikáciami Crohnovej choroby by sa mali zveriť do rúk odborníkov, ktorí sa na liečbu týchto ochorení dlhodobo špecializujú,“ hovorí gastroenterológ prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Liečba perianálnej fistuly pri Crohnovej chorobe sa však nekončí v gastroenterologickej ambulancii. Do procesu je zapojený aj chirurg.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor