MENU
novinky-a-odbornici

Priberáte bez nadmerného jedenia? Takto vyriešite príčinu, radí lekárka

Ešte pred chudnutím je dobré zbaviť sa psychickej záťaže.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Priberáte bez nadmerného jedenia? Takto vyriešite príčinu, radí lekárka

Po tom, ako ľudia spracujú boľavé zážitky, chudnutie ide samo, hovorí psychiatrička a psychoterapeutka MUDr. Natália Kaščáková.

Nedarí sa vám schudnúť, priberáte zo vzduchu, zhodené kilá rýchlo naberáte naspäť? Podľa psychiatričky a psychoterapeutky s vyše dvadsaťročnou praxou treba prehodiť výhybku najprv v duši. Vedci – a to ešte pred deviatimi rokmi – spojili obezitu hlavne s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP).

V abstrakte svojej štúdie vedci o PTSP dokonca hovoria ako o „kľúčovom“ faktore obezity. Naozaj takto úzko súvisia?

Traumatický stres vplýva na reguláciu telesných pochodov viacerými spôsobmi. Jednak sa pri ňom zvýšene aktivuje sympatiková odpoveď, čiže zvýši sa krvný tlak a pulz cez vyplavenie noradrenalínu. Zvýšene sa aktivuje aj neuroendokrinná os, teda hypotalamus, hypofýza, nadobličky. Vyplavuje sa viac kortizolu a cez jeho vystúpenú hladinu dochádza k poruchám metabolizmu a k sklonom k priberaniu. Psychický stres teda priamo ovplyvňuje telesné pochody. Ďalší mechanizmus spočíva v tom, že psychická nepohoda môže spôsobovať emocionálne prejedanie.

Aký druh stresu môže až takto zasiahnuť biologické procesy? Zrejme nestačí, ak ráno nestihnem autobus...

PTSP nadväzuje na nejakú zaťažujúcu alebo potenciálne traumatizujúcu udalosť. Môže ísť o zážitky vystavenia sa skutočnej alebo hroziacej smrti, vážnemu zraneniu alebo sexuálnemu násiliu. Alebo o opakované traumatizujúce udalosti, ktoré človek zažíva v detskom alebo adolescentnom veku. Tie potom niekedy vedú k takzvanej komplexnej PTSP. Ako ukazujú viaceré dlhodobé aj prierezové štúdie, medzi PTSP a obezitou je výrazná spojitosť.

psychiatrička a psychoterapeutka MUDr. Natália Kaščáková, PhD.psychiatrička a psychoterapeutka MUDr. Natália Kaščáková, PhD.
psychiatrička a psychoterapeutka MUDr. Natália Kaščáková, PhD.
Zdroj: Nina Skalík

Ako zistím, že PTSP mám?

Objavuje sa viacero príznakov – flashbacky, vnucujúce sa opakované myšlienky na traumatické udalosti, náhle spomienky, živé obrazy. Alebo zrazu počujete zvuky, obrazy súvisiace s udalosťou, s čím ide ruka v ruke veľký nepokoj, búšenie srdca, zvýšenie tlaku, potenie. Alebo sa vyhýbate situáciám, ktoré by mohli spúšťať tieto nepríjemné spomienky, čo môže znamenať výrazné obmedzenie celkového fungovania. Ďalším príznakom je celková zvýšená rozrušenosť, ostražitosť. V prípade komplexnej PTSP sa k týmto symptómom pridáva ešte znížené sebahodnotenie, problémy s emočnou sebareguláciou, s upokojovaním sa, zlyhávanie vo vzťahoch.

Uvedomuje si človek traumu, alebo ho k vám privedú skôr tieto symptómy a pôvod v traume odhalíte neskôr?

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor