MENU
novinky-a-odbornici

Nie je to rakovina, upokojujú odborníci. TOTO je po očkovaní normálne

Closeup,Of,An,Asian,Woman,Hand,Touching,Her,Ill,Neck,

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Nie je to rakovina, upokojujú odborníci. TOTO je po očkovaní normálne

Niektoré vedľajšie účinky po očkovaní môžu pripomínať počiatočnú fázu rakoviny, hoci medzi nimi nie je žiadna súvislosť.

Ak idete na mamograf či inú kontrolu kvôli rakovine, určite informujte svojho lekára o tom, ak ste boli nedávno očkovaní proti novému koronavírusu, odporúčajú onkológovia a rádiológovia.

Môže sa stať, že po očkovaní sa občas objaví opuch lymfatických uzlín, najmä tých v podpazuší. Je to normálna reakcia imunitného systému tela, ale ak sa toto zväčšenie objaví na mamografe alebo inej snímke, môže vyvolať zbytočné podozrenie na rakovinu.

Lymfatické uzliny sú súčasťou imunitného systému, kde sa zhromažďujú biele krvinky, lymfocyty, bojujúce proti infekcii. Sú príliš malé na to, aby ich bolo možné cítiť. Môžu ale opúchať – a to počas rôznych chorôb, ale aj po rôznych typoch očkovania. Opuch lymfatických uzlín sa môže u niektorých ľudí objaviť aj po očkovaní proti ochoreniu COVID-19, uvádzajú vedci v odbornom časopise Journal of the American College of Radiology.

„Zväčšenie lymfatických uzlín po očkovaní proti novému koronavírusu je bežné. Ide o normálnu reakciu, ktorá bola pozorovaná aj počas klinických štúdií a je uvedená aj v príbalových letákoch" vysvetlili nedávno na sociálnej sieti aj odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)

Očkovanie predstavuje imunitnú reakciu, počas ktorej sa lymfatické uzliny správajú obdobne a môžu sa zväčšiť. Najčastejšie postihnuté uzliny sú tie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti podania očkovacej látky, teda v podpazuší a blízko kľúčnej kosti. Veľmi pravdepodobne na rovnakej strane, kam išlo očkovanie.

„Je to normálna reakcia, ktorá vzniká aj po očkovaní inými látkami, nie len vakcínami na prevenciu ochorenia COVID-19," spresnil ďalej ŠÚKL.

Čo pomôže?

V prípade, že sa uzliny zväčšia po očkovaní, zdurenie alebo zväčšenie časom ustúpi samovoľne. Ústup môže trvať aj niekoľko dní. „V prípade, že zdurenie alebo zväčšenie pretrvávajú, odporúčame poradiť sa s ošetrujúcim lekárom," radí ŠÚKL.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor