MENU
novinky-a-odbornici

Nie je to rakovina, upokojujú odborníci. TOTO je po očkovaní normálne

Closeup,Of,An,Asian,Woman,Hand,Touching,Her,Ill,Neck,
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Nie je to rakovina, upokojujú odborníci. TOTO je po očkovaní normálne

Niektoré vedľajšie účinky po očkovaní môžu pripomínať počiatočnú fázu rakoviny, hoci medzi nimi nie je žiadna súvislosť.

Ak idete na mamograf či inú kontrolu kvôli rakovine, určite informujte svojho lekára o tom, ak ste boli nedávno očkovaní proti novému koronavírusu, odporúčajú onkológovia a rádiológovia.

Môže sa stať, že po očkovaní sa občas objaví opuch lymfatických uzlín, najmä tých v podpazuší. Je to normálna reakcia imunitného systému tela, ale ak sa toto zväčšenie objaví na mamografe alebo inej snímke, môže vyvolať zbytočné podozrenie na rakovinu.

Lymfatické uzliny sú súčasťou imunitného systému, kde sa zhromažďujú biele krvinky, lymfocyty, bojujúce proti infekcii. Sú príliš malé na to, aby ich bolo možné cítiť. Môžu ale opúchať – a to počas rôznych chorôb, ale aj po rôznych typoch očkovania. Opuch lymfatických uzlín sa môže u niektorých ľudí objaviť aj po očkovaní proti ochoreniu COVID-19, uvádzajú vedci v odbornom časopise Journal of the American College of Radiology.

„Zväčšenie lymfatických uzlín po očkovaní proti novému koronavírusu je bežné. Ide o normálnu reakciu, ktorá bola pozorovaná aj počas klinických štúdií a je uvedená aj v príbalových letákoch" vysvetlili nedávno na sociálnej sieti aj odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)

Očkovanie predstavuje imunitnú reakciu, počas ktorej sa lymfatické uzliny správajú obdobne a môžu sa zväčšiť. Najčastejšie postihnuté uzliny sú tie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti podania očkovacej látky, teda v podpazuší a blízko kľúčnej kosti. Veľmi pravdepodobne na rovnakej strane, kam išlo očkovanie.

„Je to normálna reakcia, ktorá vzniká aj po očkovaní inými látkami, nie len vakcínami na prevenciu ochorenia COVID-19," spresnil ďalej ŠÚKL.

Čo pomôže?

V prípade, že sa uzliny zväčšia po očkovaní, zdurenie alebo zväčšenie časom ustúpi samovoľne. Ústup môže trvať aj niekoľko dní. „V prípade, že zdurenie alebo zväčšenie pretrvávajú, odporúčame poradiť sa s ošetrujúcim lekárom," radí ŠÚKL.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor