MENU
Novinky a odborníci

Zápal srdcového svalu sa hlási nenápadne: Tieto príznaky nikdy neprehliadnite

Je to vážne

„Liečba nie je celoživotná, pretože srdcový sval sa po zápale vo väčšine prípadov úplne zotaví, bez dlhodobých následkov,“ upokojuje doktorka s tým, že diagnózu netreba podceňovať. „Ak sa zápal svaloviny srdca nepodchytí včas, môže dôjsť k zväčšeniu srdca a jeho zlyhaniu ako pumpy, s poklesom jeho výkonnosti. Nedostatočné prekrvenie mozgu sa prejaví stavmi zmätenosti, nízka dodávka krvi a živín obličkám spôsobí ich zlyhanie.“ 

Zápal môže poškodiť väčšiu časť srdca, čo sa prejaví ako srdcové zlyhávanie alebo podmieni vznik arytmií. „Tie v dôsledku nepravidelnej činnosti srdca vedú k tvorbe krvných zrazenín v srdcových dutinách a ich následnému vycestovaniu do ciev mozgu či vyživujúcich ciev srdca. Dôjde tak k mozgovému či srdcovému infarktu,“ varuje kardiologička pred najhorším scenárom.

Prevencia je prvoradá

Aj keď v mnohých prípadoch nie je jasné, za akých okolností sa myokarditída objaví, vždy je dobré predchádzať bežným virózam. Ak ich už máte, snažte sa ich úplne doliečiť. Prevenciou je aj očkovanie proti chrípke či kliešťovej encefalitíde. Pri nejasných príznakoch neváhajte a určite vyhľadajte lekára.

Čo je myokarditída?

Myokarditída je zápalové ochorenie myokardu, teda srdcového svalu. Najčastejšou príčinou vzniku je vírusová infekcia. Prejavuje sa oslabnutím srdca, ktoré môže viesť až k srdcovému zlyhaniu. Vo väčšine prípadov sa s odstupom času funkcia srdcového svalu obnoví.

Po očkovaní 

S rastúcim počtom zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 sa zvyšuje aj zoznam chorôb, ktoré súvisia s nežiaducimi účinkami po podaní vakcíny. Jedným z nich je aj myokarditída. V Izraeli zaznamenali od decembra 2020 do mája 2021 275 prípadov myokardi- tídy z celkovo piatich miliónov zaočkovaných vakcínou od spoločnosti Pfizer a BioNTech.

Išlo prevažne o mladých mužov vo veku od 16 do 30 rokov, ktorí mali mierny priebeh tohto ochorenia. Rovnaké ťažkosti sa objavili aj u ľudí v USA, kde bolo diagnostikovaných 300 najmä ľahkých prípadov myokarditídy. Išlo približne o jedno takéto ochorenie na 50-tisíc očkovaných vo veku od 16 do 39 rokov. Európska agentúra pre lieky (EMA) po preverení 164 prípadov nahlásených v Európe potvrdila možnú súvislosť medzi veľmi zriedkavými prípadmi myokarditídy a vakcínami od spoločnosti Moderna, Pfizer a BioNTech

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Očkovať šesťročného syna? Náš pneumológ je razantne proti

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac

Denne pociťujem pichanie v bradavke. Čo to môže znamenať?

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor