MENU
novinky-a-odbornici

Zlatý stafylokok v nose i na koži: Ak zbadáte TOTO, choďte hneď k lekárovi

Young,Man,Is,Picking,His,Nose
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Zlatý stafylokok v nose i na koži: Ak zbadáte TOTO, choďte hneď k lekárovi

Chytiť zlatého stafylokoka nie je náročné. Toto zlato vás však nepoteší. Keď prepukne do zápalového ochorenia, liečba môže byť poriadne dlhá.

Vysokoškoláčka Petra nám napísala do redakcie s prosbou o vysvetlenie. „Pred pár týždňami ma začalo bolieť hrdlo. Od detstva ma trápili časté angíny a myslela som, že je to tu opäť. Lekár mi spravil výter z hrdla a nález bol zlatý stafylokok. Povedal mi, že s tým, čo mám ja, sa nič nerobí. Na internete som o ňom našla kadečo, že sa zle lieči a že je to nebezpečná potvora. Nemôže mať nejaké vážne následky, keď sa s ním nebude nič robiť? Neviem, čo si o tom myslieť,“ zverila sa nám.

Môže byť kdekoľvek

„Zlatý stafylokok je baktéria guľatého tvaru usporiadaná v zhlukoch, najčastejšie tvaru hrozna. Tento mikrób je z celej skupiny stafylokokov najlepšie vybavený tým, aby sa dostal do slizníc a kože človeka, ale i niektorých zvierat,“ vysvetľuje infektologička Kristína Kaňuchová z nemocnice v Michalovciach. Ak ho máte, nemusí vám robiť žiadne problémy, no stávate sa jeho nosičom. U niekoho vyvolá infekciu a iní ani netušia, že stafylokok vôbec existuje, pretože sa s ním ich imunita sama popasuje. Asi 20 až 40 % ľudí sú bezpríznakoví prenášači, u ktorých sa infekcia neprejaví,“ objasňuje doktorka Kaňuchová.

Zlatý stafylokok sa vyskytuje najmä v nosovej sliznici, najčastejšie na vchode do nosa, vzácnejšie na sliznici hltana. „Obvyklý je
aj výskyt na koži a vedľajších orgánoch, vonkajšom zvukovode, v podpazuší, v oblasti genitálií a vzácne aj v sliznici pošvy,“ dodáva.
Nenápadná baktéria často akoby iba ticho vyčkáva na svoju chvíľu a potom sa prejaví. K infekcii môže dôjsť pri oslabení imunitného systému, napríklad pri chrípke, prechladnutí, narušení kože bez následnej dezinfekcie i pri lekárskych zákrokoch.

„Väčšina infekcií zapríčinených zlatým stafylokokom pochádza z prirodzeného osídlenia pacienta. Možný je však aj prenos kontaktom s inými ľuďmi či z prostredia, napríklad kontaminovanými predmetmi,“ hovorí infektologička, že najčastejšie ho prenášajú ľudia s ochorením kože, ale i zdravotníci.

Šíriť sa môže na krátku vzdialenosť aj kvapôčkami, napríklad pri kýchnutí. Je prítomný takpovediac všade okolo nás – vo vzduchu, v prachu aj vo vode. Ideálnym miestom na získanie infekcie sú nemocničné zariadenia, kde sa stretáva veľa ľudí s rôznymi ochoreniami a odlišnými hygienickými návykmi.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor