MENU
novinky-a-odbornici

Zlatý stafylokok v nose i na koži: Ak zbadáte TOTO, choďte hneď k lekárovi

Young,Man,Is,Picking,His,Nose
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Zlatý stafylokok v nose i na koži: Ak zbadáte TOTO, choďte hneď k lekárovi

Chytiť zlatého stafylokoka nie je náročné. Toto zlato vás však nepoteší. Keď prepukne do zápalového ochorenia, liečba môže byť poriadne dlhá.

Vysokoškoláčka Petra nám napísala do redakcie s prosbou o vysvetlenie. „Pred pár týždňami ma začalo bolieť hrdlo. Od detstva ma trápili časté angíny a myslela som, že je to tu opäť. Lekár mi spravil výter z hrdla a nález bol zlatý stafylokok. Povedal mi, že s tým, čo mám ja, sa nič nerobí. Na internete som o ňom našla kadečo, že sa zle lieči a že je to nebezpečná potvora. Nemôže mať nejaké vážne následky, keď sa s ním nebude nič robiť? Neviem, čo si o tom myslieť,“ zverila sa nám.

Môže byť kdekoľvek

„Zlatý stafylokok je baktéria guľatého tvaru usporiadaná v zhlukoch, najčastejšie tvaru hrozna. Tento mikrób je z celej skupiny stafylokokov najlepšie vybavený tým, aby sa dostal do slizníc a kože človeka, ale i niektorých zvierat,“ vysvetľuje infektologička Kristína Kaňuchová z nemocnice v Michalovciach. Ak ho máte, nemusí vám robiť žiadne problémy, no stávate sa jeho nosičom. U niekoho vyvolá infekciu a iní ani netušia, že stafylokok vôbec existuje, pretože sa s ním ich imunita sama popasuje. Asi 20 až 40 % ľudí sú bezpríznakoví prenášači, u ktorých sa infekcia neprejaví,“ objasňuje doktorka Kaňuchová.

Zlatý stafylokok sa vyskytuje najmä v nosovej sliznici, najčastejšie na vchode do nosa, vzácnejšie na sliznici hltana. „Obvyklý je
aj výskyt na koži a vedľajších orgánoch, vonkajšom zvukovode, v podpazuší, v oblasti genitálií a vzácne aj v sliznici pošvy,“ dodáva.
Nenápadná baktéria často akoby iba ticho vyčkáva na svoju chvíľu a potom sa prejaví. K infekcii môže dôjsť pri oslabení imunitného systému, napríklad pri chrípke, prechladnutí, narušení kože bez následnej dezinfekcie i pri lekárskych zákrokoch.

„Väčšina infekcií zapríčinených zlatým stafylokokom pochádza z prirodzeného osídlenia pacienta. Možný je však aj prenos kontaktom s inými ľuďmi či z prostredia, napríklad kontaminovanými predmetmi,“ hovorí infektologička, že najčastejšie ho prenášajú ľudia s ochorením kože, ale i zdravotníci.

Šíriť sa môže na krátku vzdialenosť aj kvapôčkami, napríklad pri kýchnutí. Je prítomný takpovediac všade okolo nás – vo vzduchu, v prachu aj vo vode. Ideálnym miestom na získanie infekcie sú nemocničné zariadenia, kde sa stretáva veľa ľudí s rôznymi ochoreniami a odlišnými hygienickými návykmi.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor