MENU
novinky-a-odbornici

Nežiaduce účinky po očkovaní: Aké prekvapili zdravotníkov?

×
Novinky a odborníci

Nežiaduce účinky po očkovaní: Aké prekvapili zdravotníkov?

Čakáte na svoju vakcínu s obavami? Opýtali sme sa ľudí, ktorí pracujú v zdravotníctve, ako očkovanie zvládli a či mali nežiaduce účinky.

Citlivé na dotyk 

V deň očkovania som skoro nič necítila, vstreknutie vakcíny vôbec nebolelo. Doma som si všimla miernu bolestivosť pri zodvihnutí ľavého ramena. Na druhý deň sa bolesť zvýraznila a miesto vpichu bolo aj na dotyk citlivé. Nemohla som si ľahnúť na ľavý bok, ale na 3. až 4. deň tieto ťažkosti úplne zmizli. Pri očkovaniach, ktoré som absolvovala v detstve, som podobné príznaky na sebe nepozorovala.

Pracujem na neurologickom oddelení v Dunajskej Strede a občas slúžim aj na covidovom oddelení, ak si to situácia vyžaduje. Zaočkovať som sa dala preto, lebo v očkovaní vidím jedinú šancu, ako zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu, teda jeho úplnému zastaveniu. Je to cesta, akou sa zbavíme nosenia rúšok a vrátime sa do normálneho života, aj keď rovnaké ako predtým to už asi nikdy nebude. Aj ja som mala menšie obavy, vzhľadom na to, že ide o relatívne nový typ očkovacej látky, ale očkovaním chránim nielen samu seba, ale aj pacientov, kolegov, svoju rodinu a blízke osoby. Toto bola moja hlavná motivácia.

MUDr. Csilla Eke, lekárka na neurologickom oddelení v Dunajskej Strede

Ako očkovanie zvládli ďalší zdravotníc? Čítajte na ďalšej strane. 

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor