MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Neviditeľní zabijaci! Čo Slovákom najviac ničí obličky?

Cukrovka

Pri klesajúcom trende návštevnosti zostáva poškodenie obličiek spôsobené diabetes mellitus dlhodobo najčastejšie diagnostikovaným ochorením vo vekovej skupine 19- a viacročných osôb. Pozitívnou správou je, že permanentný nárast počtu pacientov s týmto ochorením medzi rokmi 2009 až 2018 sa v roku 2019 zastavil a v ďalších rokoch klesal, čo však mohlo byť ovplyvnené aj nižšou návštevnosťou pacientov v ambulanciách v čase pandémie.

Vývoj počtu sledovaných osôb s diabetickou nefropatiou 2009 – 2021.Vývoj počtu sledovaných osôb s diabetickou nefropatiou 2009 – 2021.
Vývoj počtu sledovaných osôb s diabetickou nefropatiou 2009 – 2021.
Zdroj: NZCI

Vysoký krvný tlak

Vysoký počet pacientov s poškodením obličiek spôsobeným hypertenziou je dlhodobým trendom.Vysoký počet pacientov s poškodením obličiek spôsobeným hypertenziou je dlhodobým trendom.
Vysoký počet pacientov s poškodením obličiek spôsobeným hypertenziou je dlhodobým trendom.
Zdroj: Shutterstock

Druhú najpočetnejšiu skupinu dlhodobo tvoria pacienti sledovaní v nefrologických ambulanciách pre hypertenznú a vaskulárnu nefrosklerózu. Za rok 2021 ich s touto diagnózou bolo sledovaných 21 790, z toho 21 664 vo veku 19 a viac rokov a 126 pacientov do 18 rokov. Vysoký počet pacientov s poškodením obličiek spôsobeným hypertenziou je dlhodobým trendom.  

Pravidelná dialyzačná liečba

Pravidelnú dialyzačnú liečbu potrebovalo na Slovensku v roku 2021 celkovo 4 458 pacientov. Najviac pravidelne dialyzovaných bolo pacientov, ktorí mali obličky poškodené cukrovkou, čo bolo 1 519 pacientov. „Hoci medziročne, v porovnaní s rokom 2020, klesol počet pravidelne dialyzovaných pacientov o 105, v prípade mladších vekových skupín sme zaznamenali nárast počtu pacientov v pravidelnej dialyzačnej liečbe,“ uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií vo svojej správe.

Vývoj počtu úmrtí pacientov v pravidelnej dialyzačnej liečbe, 2009 – 2021.Vývoj počtu úmrtí pacientov v pravidelnej dialyzačnej liečbe, 2009 – 2021.
Vývoj počtu úmrtí pacientov v pravidelnej dialyzačnej liečbe, 2009 – 2021.
Zdroj: NZCI

Smutný nárast úmrtí

V roku 2021 dialyzačné stacionáre evidovali 855 úmrtí ľudí, ktorí boli v pravidelnej dialyzačnej liečbe. Oproti roku 2020 (785 úmrtí) vzrástol počet takýchto úmrtí o 8,9 %. „Pri porovnaní priemerného počtu úmrtí osôb v pravidelnej dialyzačnej liečbe, za roky 2015 až 2019, priemerne 622 úmrtí, oproti roku 2021 evidujeme nárast o 37,5 %,“ spomína Národné centrum zdravotníckych informácií.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor