Našu pozornosť si obličky väčšinou získajú až vtedy, keď s nimi niečo nie je v poriadku. Pri nedostatočnom fungovaní alebo zlyhaní obličiek sa v organizme začnú rýchlo hromadiť toxíny, ktorých sa telo nestíha zbavovať. Zároveň zadržiava prebytočné tekutiny, čo sa prejavuje opuchmi, najčastejšie v okolí členkov, a dýchavičnosťou spôsobenou vodou v pľúcach.
Zlyhanie obličiek je život ohrozujúci stav. Dá sa riešiť dialýzou, teda čistením krvi prístrojom, ktorý nahrádza funkciu obličiek, alebo transplantáciou obličiek.
Okrem odstraňovania nepotrebných a toxických látok močom regulujú tekutiny a soli v tele, udržiavajú krvný tlak, ovplyvňujú tvorbu červených krviniek alebo dokonca silu kostí tým, že kontrolujú vitamín D. Výsledkom unavených, chorých obličiek môže byť osteoporóza či dokonca infarkt či mozgová príhoda.
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je na Slovensku takmer 160-tisíc ľudí, ktorí potrebujú nefrológa a 4 458, čoraz mladších pacientov, odkázaných na dialýzu.
Medzi rizikové faktory, ktoré poškodzujú obličky patria nadmerná konzumácia alkoholu ale aj soli, nedostatok tekutín, pravidelné užívanie analgetík, zadržiavanie moču, veľké množstvo príjmu bielkovín, vysoké množstvo kofeínu, fajčenie či nedostatok spánku. Ale podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií sú na Slovensku dlhodobo najväčšou hrozbou pre obličky dve ochorenia.
Obličky Slovákov dlhodobo najviac poškodzuje cukrovka a vysoký krvný tlak. Potvrdzujú to dáta Národného centra zdravotníckych informácií. Nefrológa navštívilo v roku 2021 celkovo 159 882 osôb a to 26 808 do 18 rokov a 133 074 nad 19 rokov.
Viac o cukrovke a hypertenzii v súvislosti s obličkami sa dozviete na ďalšej strane ►►►