MENU
novinky-a-odbornici

Neviditeľní zabijaci! Čo Slovákom najviac ničí obličky?

V organizme majú obličky nenahraditeľnú funkciu filtra. Každých 10 minút vyčistia všetku krv od prebytočnej vody a odpadových látok. Ak prestanú fungovať, naše zdravie je v ohrození.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Neviditeľní zabijaci! Čo Slovákom najviac ničí obličky?

Obličky sú síce nenápadný, no veľmi dôležitý párový orgán. Zodpovedajú najmä za vylučovanie prebytočných tekutín a odpadových látok z tela a filtrovanie krvi. Poškodzuje ich naše zdravotne nevhodné správanie, ale hlavne dve ochorenia. Viete, ktoré?

Našu pozornosť si obličky väčšinou získajú až vtedy, keď s nimi niečo nie je v poriadku. Pri nedostatočnom fungovaní alebo zlyhaní obličiek sa v organizme začnú rýchlo hromadiť toxíny, ktorých sa telo nestíha zbavovať. Zároveň zadržiava prebytočné tekutiny, čo sa prejavuje opuchmi, najčastejšie v okolí členkov, a dýchavičnosťou spôsobenou vodou v pľúcach.

Zlyhanie obličiek je život ohrozujúci stav. Dá sa riešiť dialýzou, teda čistením krvi prístrojom, ktorý nahrádza funkciu obličiek, alebo transplantáciou obličiek.

Okrem odstraňovania nepotrebných a toxických látok močom regulujú tekutiny a soli v tele, udržiavajú krvný tlak, ovplyvňujú tvorbu červených krviniek alebo dokonca silu kostí tým, že kontrolujú vitamín D. Výsledkom unavených, chorých obličiek môže byť osteoporóza či dokonca infarkt či mozgová príhoda.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je na Slovensku takmer 160-tisíc ľudí, ktorí potrebujú nefrológa a 4 458, čoraz mladších pacientov, odkázaných na dialýzu.

Chronickým ochorením obličiek trpí na celom svete cca 850 miliónov ľudí.Chronickým ochorením obličiek trpí na celom svete cca 850 miliónov ľudí.
Chronickým ochorením obličiek trpí na celom svete cca 850 miliónov ľudí.
Zdroj: Shutterstock

Medzi rizikové faktory, ktoré poškodzujú obličky patria nadmerná konzumácia alkoholu ale aj soli, nedostatok tekutín, pravidelné užívanie analgetík, zadržiavanie moču, veľké množstvo príjmu bielkovín, vysoké množstvo kofeínu, fajčenie či nedostatok spánku. Ale podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií sú na Slovensku dlhodobo najväčšou hrozbou pre obličky dve ochorenia.

Obličky Slovákov dlhodobo najviac poškodzuje cukrovka a vysoký krvný tlak. Potvrdzujú to dáta Národného centra zdravotníckych informácií. Nefrológa navštívilo v roku 2021 celkovo 159 882 osôb a to 26 808 do 18 rokov a 133 074 nad 19 rokov.

Viac o cukrovke a hypertenzii v súvislosti s obličkami sa dozviete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor