MENU
novinky-a-odbornici

Nervozita a výbušnosť? Prvé varovné signály vážneho problému

Vyhorenie súvisí s dlhodobým preťažovaním organizmu.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Nervozita a výbušnosť? Prvé varovné signály vážneho problému

Nesnažte sa za každú cenu „rozdať“. Prehnaná snaha pomôcť druhým, vám môže uškodiť.

Žiť vyvážený život a striedať záťaž s odpočinkom pomáha predísť syndrómu vyhorenia, ktorý sa v spoločnosti objavuje stále častejšie. Klinická psychologička Mária Humeníková upozorňuje, že tzv. snaha "rozdať sa" často končí dlhodobým ignorovaním ostatných zložiek života, v dôsledku čoho narastá vnútorne napätie a začínajú sa prejavovať známky psychického a fyzického vyčerpania. Podľa jej slov netreba zabúdať na kvalitný spánok, pohyb, udržiavanie dobrých vzťahov či každodennú dávku humoru.

Vyhorievanie je proces. Naozaj súvisí s dlhodobým preťažovaním organizmu a neschopnosťou regenerovať svoje sily. Má svoje fázy a obvykle na ich začiatku je priam idealistické nadšenie, nadmerné pracovné nasadenie, sklon 'rozdať sa', dlhodobé nadčasy, potreba robiť tak veľa, ako sa len dá a podobne," vysvetlila odborníčka. Medzi varovné signály hroziaceho vyhorenia podľa jej slov patrí nárast nervozity, zhoršenie vzťahov s ostatnými, strata chuti pracovať, mechanické vykonávanie úloh či čoraz väčšia výbušnosť.

Žiť vyvážene

Odborníčka odporúča "nehorieť priveľmi", ale žiť vyvážene. Dôležitý je oddych, dostatok spánku, pohyb, ale aj rozvíjanie medziľudských vzťahov či pestovanie záujmov. „Počas celého života je dôležité nachádzať si čas na činnosti, ktoré nám robia radosť. Niektorí športujú, iní chodia do prírody, záhradkárčia, maľujú, venujú sa ručným prácam, varia s vášňou či sa aj v zrelom veku učia nové jazyky," spresnila s tým, že netreba zabúdať ani na humor a snažiť sa ho vnášať do každodenných situácií.

Psychologička zdôrazňuje, že je dôležité nájsť zlatú strednú cestu, pretože aj nuda, monotónnosť a stereotypy môžu byť z dlhodobého hľadiska nebezpečné.„Ako jednotlivci sa líšime v množstve a variabilite podnetov, ktoré pre spokojný život potrebujeme. Niekto obľubuje dynamiku a časté zmeny, iný zase pokojnejšie, predvídateľnejšie podmienky. Nuda aj príliš vysoká záťaž sú extrémami, a ak sú dlhodobé, od spomínanej zlatej strednej cesty sa priveľmi vzďaľujú," vysvetlila.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia