MENU
novinky-a-odbornici

Pijete dosť? Ignorovanie vody znamená takúto zdravotnú pohromu

Nedostatok príjmu vody môže spôsobiť  zdravotné ťažkosti.
Zdroj: Canva
Novinky a odborníci

Pijete dosť? Ignorovanie vody znamená takúto zdravotnú pohromu

Patríte medzi ľudí, ktorí často zabúdajú piť vodu? Mali by ste zbystriť pozornosť. Podľa nedávnej štúdie vám hrozia zdravotné riziká.

Štúdia, ktorá sa uskutočnila v priebehu 25 rokov a ktorej sa zúčastnilo viac ako 11 000 dospelých osôb, poskytla presvedčivé dôkazy, ktoré spájajú nízky príjem tekutín so závažnými zdravotnými problémami a kratšou dĺžkou života, píše Science Alert.

Výskumníci merali účastníkom hladinu sodíka v krvnom sére ako ukazovateľ ich hydratačného stavu. Výsledky zhodne ukázali, že tí, ktorí pili viac vody, mali nižšiu hladinu sodíka v krvi. Zistilo sa, že udržiavanie správnej hydratácie má pozoruhodné výhody vrátane možného spomalenia procesu starnutia a zníženia rizika chronických ochorení.

„Výsledky naznačujú, že správna hydratácia môže spomaliť starnutie a predĺžiť život bez chorôb," uviedla vedkyňa Natalia Dmitrieva z Národného inštitútu pre srdce, pľúca a krv (NHLBI) v Marylande.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor