MENU
novinky-a-odbornici

Neplodnosť a rakovina? Odborníci ukazujú na toaletný papier

Výskumníci sa zamysleli nad tým, či by zdrojom chemikálií PFAS mohol byť toaletný papier, ktorý tiež končí v odpadovej vode.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Neplodnosť a rakovina? Odborníci ukazujú na toaletný papier

Keď ako vedec uvažujete v širších súvislostiach, časom objavíte aj nenápadný problém. V tomto prípade sa floridskí vedci zamerali na obyčajný toaletný papier. A vyzerá to, že to nebude len hranie sa na malom miestnom piesočku. Problém je globálny.

Americkí vedci z Floridskej univerzity skúmali toaletný papier, ktorý sa predáva po celom svete, a našli dôkazy o prítomnosti chemických látok nazývaných PFAS.

Výskumníci zhromaždili rolky toaletného papiera predávané v Amerike, Afrike a západnej Európe a odoberali vzorky splaškových kalov z čistiarní odpadových vôd v USA. Potom extrahovali PFAS z papiera a pevných látok z kalu a analyzovali ich na 34 zlúčenín. Najrozšírenejšou z nich bola chemikália známa ako disubstituovaný polyfluóralkylfosfát (diPAP), prekurzor, ktorý sa môže transmutovať na iné, viac karcinogénne PFAS.

Problémom je, že ide o syntetické „večné“ chemikálie, ktoré v zemi zostávajú tisícky rokov a neblaho pôsobia na ľudské zdravie a životné prostredie. Chemikálie nazývané PFAS sú perfluóroané a polyfluórované alkylsulfonáty.

Môžu viesť k zdravotným problémom:

  • poškodenie pečene
  • ochorenie štítnej žľazy
  • obezita
  • astma
  • problémy s plodnosťou 
  • niektoré druhy rakoviny

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor