MENU
novinky-a-odbornici

Nemohol sa pozerať, ako jeho manželka s kovidom trpí. Vymyslel novinku

Covirin je prípravok na podporu imunity.
Zdroj: Petra Bari
Novinky a odborníci

Nemohol sa pozerať, ako jeho manželka s kovidom trpí. Vymyslel novinku

Tibor Lukáč spolu s kolegami z Banskej Bystrice vyvinuli kapsulu s unikátnym zložením - Covirin.

Ležíte s kovidom. Jediné po čom túžite, je čím skôr sa môcť postaviť na nohy. Túžil to dopriať svojej manželke aj Tibor Lukáč, keď po pozitívnom teste ledva vládala. „Priebeh ochorenia mala stredne ťažký s kombináciou dýchacích aj neurologických príznakov. Dávkoval som jej podľa aktuálne dostupných informácií a aj vlastných vedomostí kombináciu rôznych vitamínov, minerálov a rastlinných extraktov tak, aby mal imunitný systém k dispozícii všetko potrebné na zvládnutie ochorenia,“ nezaprie v sebe medicínske vzdelanie. „V tom okamihu prišla myšlienka vyvinúť jeden komplexný prípravok, ktorý by v sebe spájal zložky priaznivo pôsobiace na imunitu,“ vraví medicínsky riaditeľ stredoslovenskej farmaceutickej spoločnosti One Pharma, s. r. o.

Na podporu imunity

Spolu s kolegami, nadšencami, ktorí roky pracovali vo farmaceutickom priemysle, dali hlavy dokopy a začala sa mravčia práca. Výsledkom snaženia je jediná kapsula COVIRIN s unikátnym zložením šestnástich aktívnych zložiek – piatich rastlinných nutraceutík, esenciálnych minerálov a širokej škály vitamínov.

Do nášho prípravku sa, jednoducho povedané, premietla tá najlepšia prírodná lekáreň, skúsenosti niekoľkých generácií a modernej vedy. Ak by sme sa pozreli na náš prípravok očami laika, môžeme povedať, že v obvyklej odporúčanej dávke, čo sú dve kapsuly denne, sa nachádza toľko quercetínu ako v jednom kilograme očistenej červenej cibule, alebo toľko katechínov ako v štyroch až piatich šálkach zeleného čaju,“ opisuje Ing. Michal Badík, MPH z firmy.

Plodná spolupráca

Jednotlivé zložky vybrali tak, aby vzájomne spolupracovali. „Spomínaný qvercetín podporuje antioxidačné účinky vitamínu C a je známy pre svoje protizápalové, ale aj protivírusové účinky. Kurkumín je aktívna zložka v kurkume, ktorá pôsobí protizápalovo a považuje sa za najzdravšie korenie na svete. Preto sa využíva napríklad na podporu zdravia kĺbov alebo nervovej sústavy,“ pokračuje Michal Badík.

Tibor Lukáč spolu s kolegami z Banskej Bystrice vyvinuli kapsulu, ktorá môže pomôcť pri niektorých príznakoch kovidu.Tibor Lukáč spolu s kolegami z Banskej Bystrice vyvinuli kapsulu, ktorá môže pomôcť pri niektorých príznakoch kovidu.
Tibor Lukáč spolu s kolegami z Banskej Bystrice vyvinuli kapsulu, ktorá môže pomôcť pri niektorých príznakoch kovidu.
Zdroj: One Pharma, s. r. o.

Glycyrizín je v extrakte zo sladkého drievka, má schopnosť ovplyvňovať funkcie imunitného systému, je známy pre svoje ochranné pôsobenie na pečeň, znižuje zápal a pripisuje sa mu aj priamy protivírusový efekt. „Piperín z extraktu čierneho korenia okrem iného zvyšuje biodostupnosť a vstrebateľnosť ďalších vitamínov, minerálov a extraktov,“ prezrádza Mgr. Rastislav Čúnik, MPH, ako ich kapsula funguje. Jednou ranou Toľko aktívnych látok pokope má cieliť na podporu funkcie imunitného systému v oboch fázach infekcie COVID-19, prispieť k jeho správnemu fungovaniu, zachovaniu zdravých slizníc, správnej látkovej premene homocysteínu, k ochrane buniek pred oxidačným stresom a k zníženiu vyčerpania a únavy. Nejde, samozrejme, o liek. Tie musíte užívať podľa odporúčania lekára a výživovými doplnkami sa nedajú nahradiť. Výživový doplnok, ktorý vyvinul tím MVDr. Tibora Lukáča však, ako tvrdia, môže prispieť spolu s užívaním odporúčaných liekov k rýchlejšiemu zvládnutiu ochorenia.

Kapsula Covirin má bohaté zloženie.Kapsula Covirin má bohaté zloženie.
Kapsula Covirin má bohaté zloženie.
Zdroj: Petra Bari

Aj na dlhý kovid

Dostali ste sa z najhoršieho? Tento doplnok môžete užívať, ak vaše ťažkosti pokračujú aj po prekonaní kovidu a potrebujete reštartovať imunitu a metabolizmus. Rovnako ak sa neustále pohybujete medzi ľudmi a imunite chcete aktívne pomáhať. Smiete ho užívať aj s rôznymi intoleranciami, pretože je bez

laktózy, bez lepku a bez pridaných konzervačných látok, aditív alebo farbív. Obvyklá dávka na dlhodobejšie užívanie je jedna kapsula dvakrát denne vždy s jedlom alebo po jedle. Pri zvýšenej potrebe živín je dobré si dennú dávku zdvojnásobiť.

Najlepšie spojenie

Aktívne zložky prípravku Covirin tvorí 9 vitamínov – A, B2 , B3 , B6 , B9 a B12, C, D, E a dva minerály – zinok a selén. Viac ako 60 percent obsahu tvorí päť rastlinných extraktov, konkrétne quercetín, kurkumín, katechíny zeleného čaju vrátane epigalokatechíngalátu (EGCG), glycyrizín a piperín. Covirin tak môže prispieť ku komplexnej podpore imunity pri kovide, ale aj pri chrípke či nádche.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor