MENU
novinky-a-odbornici

Nemocnice čelia ďalšiemu veľkému problému. Potrebujú pomoc

V nemocniciach chýba krv.
Novinky a odborníci

Nemocnice čelia ďalšiemu veľkému problému. Potrebujú pomoc

Od vypuknutia pandémie sa musia nemocnice u nás vysporiadať s viacerými problémami. Okrem nedostatku personálu im stále chýba aj krv pre pacientov.

Krvi od darcov je v súčasnostnej situácii menej, ako by nemocnice skutočne potrebovali. Upozorňujú na to zdravotnícke zariadenia, Národná transfúzna služba SR, ale aj Ministerstva zdravotníctva SR, informuje TASR.

„Chcem vyzvať všetkých obyvateľov, ktorí môžu, aby sa rozhodli darovať krv, bez ktorej sa veľká časť výkonov nedá realizovať," hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa rezortu je v týchto dňoch hlavne nedostatok krvnej skupiny A a všetkých Rh negatívnych krvných skupín. Vítaní sú však prvodarcovia aj aktívni darcovia s akoukoľvek krvnou skupinou.

„Keď porovnávame na mesačnej báze počet odberov, ktoré sme vykonali na odberových pracoviskách Národnej transfúznej služby (NTS) SR na území Slovenska, s objednávkami nemocničných zariadení, chýba nám približne 1000 darcov," vysvetlila generálna riaditeľka NTS Renáta Dundová.

Nedostatok krvi môže ohroziť hlavne pacientov, ktorí ju potrebujú k svojej liečbe. Ide napríklad o onkologických pacientov, matky s ťažkým pôrodom či akútne úrazy. 

Anketa
Chodíte darovať krv?

Chcem darovať krv

Na všetkých pracoviskách transfúznej služby sú zavedené prísne hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šíreniu nového koronavírusu. "Povinné je prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, meranie telesnej teploty a vyplnenie checklistu," spresnila Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Dodala, že každý darca má možnosť telefonicky sa objednať na darovanie krvi na ktoromkoľvek pracovisku NTS SR, pričom pri objednaní získa všetky potrebné informácie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia