MENU
novinky-a-odbornici

FOTO Nemocnica Bory otvára svoje brány. Na pacientov čakajú odborné ambulancie

Nemocnica Bory v Bratislave otvára svoje brány.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Novinky a odborníci

FOTO Nemocnica Bory otvára svoje brány. Na pacientov čakajú odborné ambulancie

Výstavba novej nemocnice trvala štyri a pol roka. Prvých pacientov privíta už budúci týždeň. Nemocnica bude svoje jednotlivé časti uvádzať do prevádzky postupne, plnohodnotný režim by mala dosiahnuť na jeseň tohto roka.

Zdravotná starostlivosť bude v novej nemocnici pacientom poskytovaná v systéme verejného zdravotného poistenia, to znamená, že na prístup bude stačiť preukaz poistenca. V súčasnosti má Nemocnica Bory uzavreté zmluvy na prvú etapu medicínskych programov so všetkými zdravotnými poisťovňami.

Deň otvorených dverí a bohatý program

Nemocnica Bory - Stavba roka 2022 hlavnej kategórii Budovy a víťaz kategórie Uplatnenie vedy a výskumu pri navrhovaní a zhotovovaní stavby.Nemocnica Bory - Stavba roka 2022 hlavnej kategórii Budovy a víťaz kategórie Uplatnenie vedy a výskumu pri navrhovaní a zhotovovaní stavby.
Nemocnica Bory - Stavba roka 2022 hlavnej kategórii Budovy a víťaz kategórie Uplatnenie vedy a výskumu pri navrhovaní a zhotovovaní stavby.
Zdroj: Nemocnica Bory Tomáš Král

V sobotu 1. apríla sa v priestoroch nemocnice uskutoční deň otvorených dverí. Návštevníci budú môcť nahliadnuť do jednotlivých priestorov nemocnice, v ktorej sa nachádza 14 špičkových operačných sál, urgentný príjem novej generácie, osem intímnych pôrodných izieb namiesto boxov či sál, robotická centrálna nemocničná lekáreň, zdravotná starostlivosť organizovaná v multidisciplinárnych programoch, inovatívne procesy, nadštandardné rádiodiagnostické vybavenie, jednolôžkový štandard pre pacienta či liečivé prostredie.

Nemocnica otvorí svoje brány od 9.00 do 18.00 hod. Okrem prehliadky nemocnice čaká na všetkých návštevníkov bohatý sprievodný program pre dospelých aj deti. Dňom otvorených dverí v Nemocnici Bory bude sprevádzať moderátor Matej „Sajfa“ Cifra a hudobný hosť Emma Drobná.

Fotografie z novej Nemocnice Bory nájdete v GALÉRII TU

Ktoré ambulancie sa otvoria hneď

Ako prvé otvára Nemocnica Bory špecializované nemocničné ambulancie.Ako prvé otvára Nemocnica Bory špecializované nemocničné ambulancie.
Ako prvé otvára Nemocnica Bory špecializované nemocničné ambulancie.
Zdroj: Nemocnica Bory Tomáš Král

„Pred piatimi rokmi sme postavili prvú nemocnicu novej generácie v Michalovciach a dnes otvárame prvú koncovú Nemocnicu Bory. V nej sme pripravení prevziať zodpovednosť za pacientov vyžadujúcich aj tú najnáročnejšiu liečbu. Naše dlhodobé a systémové investície prinášajú trvalú hodnotu pre celý sektor a pre čoraz viac pacientov,“ zdôraznil Václav Jirků, partner Penta Investments.

Od 3. apríla budú pre pacientov dostupné prvé špecializované nemocničné ambulancie, rádiologické oddelenie a pracovisko radiačnej onkológie, čiže sa spustia aj prístroje RTG, USG aj CT, v priebehu apríla pribudne aj magnetická rezonancia. Mamodiagnostické pracovisko bude nemocnica spúšťať v poslednom kroku.

Oddelenie novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti bude schopné sa postarať celkovo o 18 novorodencov s komplikáciami.Oddelenie novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti bude schopné sa postarať celkovo o 18 novorodencov s komplikáciami.
Oddelenie novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti bude schopné sa postarať celkovo o 18 novorodencov s komplikáciami.
Zdroj: Nemocnica Bory Tomáš Král

Nasledovať bude jednodňová zdravotná starostlivosť. V máji sa spustí operačný program s hospitalizáciami v lôžkovej časti nemocnice, začiatkom júna bude otvorená pôrodnica s neonatológiou. Na jeseň plánuje Nemocnica Bory spustiť aj urgentný príjem a pracovisko dialýzy.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor