MENU
novinky-a-odbornici

Nedostatok draslíka sa môže podpísať pod srdcovú arytmiu. Stačí ho prijímať len zo stravy?

Strukoviny patria k najlepším zdrojom draslíka
Novinky a odborníci

Nedostatok draslíka sa môže podpísať pod srdcovú arytmiu. Stačí ho prijímať len zo stravy?

Tento minerál je veľmi dôležitý pre správnu činnosť nervového systému a svalstva, najmä srdcového. Ako si zabezpečiť jeho pravidelný príjem?

Normálna hladina draslíka v krvi sa pohybuje od 4 do 5 mmol/l. Až 98 percent minerálu sa nachádza vnútri buniek, zvyšok v telových tekutinách. Jeho zníženie v krvi približne o tretinu znamená už závažnú poruchu, zníženie o viac ako polovicu ohrozuje život, hovorí prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK. „Takéto stavy vznikajú väčšinou dôsledkom niektorých závažných ochorení. Nedostatočný prísun draslíka potravou je skôr zriedkavejšou príčinou.“

Vyberte si čerstvé menu

Odporúčaný denný príjem draslíka potravou sa u dospelého človeka pohybuje okolo 3,5 gramu denne. O tento minerál vás môže oberať takzvaný západný spôsob stravovania. „Draslík je hlavným vnútrobunkovým iónom nielen u človeka, ale aj v iných živých organizmoch. V rozličných množstvách sa nachádza prakticky v každej potravine, vyšší je však v rastlinnej,“ hovorí o zdrojoch minerálu lekárka. „Priemyselným spracovaním, rafináciou, mletím múky či lúpaním ryže a najmä solením sa jeho obsah výrazne znižuje.“ Ak je váš jedálny lístok založený na vyššej spotrebe bielej múky, uprednostňujete spracované potraviny a čerstvé ovocie i zeleninu jete sporadicky, rýchlo sa dopracujete k zníženému príjmu draslíka. Podľa odborníčky je v európskych krajinách jeho hlavným zdrojom mäso, mäsové výrobky, produkty z obilnín a zemiaky.

„O prípadnej prevencii alebo liečbe draslíkom musí rozhodnúť lekár. Určite sa neodporúča ani živelná konzumácia rozličných výživových doplnkov.
MUDr. Jana Jurkovičová

Pozor na preparáty

Zvýšená hladina draslíka je v prípade zdravých ľudí skutočne zriedkavá. Predávkovanie minerálom zo stravy v tomto prípade nehrozí. Správne fungujúce obličky dokážu pri dlhodobo vyššom príjme desať- až dvadsaťnásobne zvýšiť vylučovanie nadbytočného draslíka močom. Predávkovať sa však môžete preparátmi s obsahom draslíka, preto sú lieky s jeho obsahom na lekársky predpis. „Najvýznamnejšími dôsledkami jeho vysokej hladiny sú zmeny elektrickej vodivosti v srdci, ktoré môžu viesť k spomaleniu až k zastaveniu jeho činnosti. Objaviť sa môžu aj rozličné svalové zášklby, kŕče alebo mravčenie,“ hovorí o tom, prečo sa nepúšťať do výživových experimentov, Jana Jurkovičová. „O prípadnej prevencii alebo liečbe draslíkom musí rozhodnúť lekár. Určite sa neodporúča ani živelná konzumácia rozličných výživových doplnkov. Zdravý človek by mal nielen draslík, ale i všetky ostatné potrebné látky získavať z pestrej a vyváženej stravy.“ 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia