MENU
novinky-a-odbornici

Nedostatok draslíka sa môže podpísať pod srdcovú arytmiu. Stačí ho prijímať len zo stravy?

Strukoviny patria k najlepším zdrojom draslíka
Novinky a odborníci

Nedostatok draslíka sa môže podpísať pod srdcovú arytmiu. Stačí ho prijímať len zo stravy?

Tento minerál je veľmi dôležitý pre správnu činnosť nervového systému a svalstva, najmä srdcového. Ako si zabezpečiť jeho pravidelný príjem?

Normálna hladina draslíka v krvi sa pohybuje od 4 do 5 mmol/l. Až 98 percent minerálu sa nachádza vnútri buniek, zvyšok v telových tekutinách. Jeho zníženie v krvi približne o tretinu znamená už závažnú poruchu, zníženie o viac ako polovicu ohrozuje život, hovorí prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK. „Takéto stavy vznikajú väčšinou dôsledkom niektorých závažných ochorení. Nedostatočný prísun draslíka potravou je skôr zriedkavejšou príčinou.“

Vyberte si čerstvé menu

Odporúčaný denný príjem draslíka potravou sa u dospelého človeka pohybuje okolo 3,5 gramu denne. O tento minerál vás môže oberať takzvaný západný spôsob stravovania. „Draslík je hlavným vnútrobunkovým iónom nielen u človeka, ale aj v iných živých organizmoch. V rozličných množstvách sa nachádza prakticky v každej potravine, vyšší je však v rastlinnej,“ hovorí o zdrojoch minerálu lekárka. „Priemyselným spracovaním, rafináciou, mletím múky či lúpaním ryže a najmä solením sa jeho obsah výrazne znižuje.“ Ak je váš jedálny lístok založený na vyššej spotrebe bielej múky, uprednostňujete spracované potraviny a čerstvé ovocie i zeleninu jete sporadicky, rýchlo sa dopracujete k zníženému príjmu draslíka. Podľa odborníčky je v európskych krajinách jeho hlavným zdrojom mäso, mäsové výrobky, produkty z obilnín a zemiaky.

„O prípadnej prevencii alebo liečbe draslíkom musí rozhodnúť lekár. Určite sa neodporúča ani živelná konzumácia rozličných výživových doplnkov.
MUDr. Jana Jurkovičová

Pozor na preparáty

Zvýšená hladina draslíka je v prípade zdravých ľudí skutočne zriedkavá. Predávkovanie minerálom zo stravy v tomto prípade nehrozí. Správne fungujúce obličky dokážu pri dlhodobo vyššom príjme desať- až dvadsaťnásobne zvýšiť vylučovanie nadbytočného draslíka močom. Predávkovať sa však môžete preparátmi s obsahom draslíka, preto sú lieky s jeho obsahom na lekársky predpis. „Najvýznamnejšími dôsledkami jeho vysokej hladiny sú zmeny elektrickej vodivosti v srdci, ktoré môžu viesť k spomaleniu až k zastaveniu jeho činnosti. Objaviť sa môžu aj rozličné svalové zášklby, kŕče alebo mravčenie,“ hovorí o tom, prečo sa nepúšťať do výživových experimentov, Jana Jurkovičová. „O prípadnej prevencii alebo liečbe draslíkom musí rozhodnúť lekár. Určite sa neodporúča ani živelná konzumácia rozličných výživových doplnkov. Zdravý človek by mal nielen draslík, ale i všetky ostatné potrebné látky získavať z pestrej a vyváženej stravy.“ 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor