MENU
novinky-a-odbornici

Nedostatok draslíka sa môže podpísať pod srdcovú arytmiu. Stačí ho prijímať len zo stravy?

Strukoviny patria k najlepším zdrojom draslíka
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nedostatok draslíka sa môže podpísať pod srdcovú arytmiu. Stačí ho prijímať len zo stravy?

Tento minerál je veľmi dôležitý pre správnu činnosť nervového systému a svalstva, najmä srdcového. Ako si zabezpečiť jeho pravidelný príjem?

Normálna hladina draslíka v krvi sa pohybuje od 4 do 5 mmol/l. Až 98 percent minerálu sa nachádza vnútri buniek, zvyšok v telových tekutinách. Jeho zníženie v krvi približne o tretinu znamená už závažnú poruchu, zníženie o viac ako polovicu ohrozuje život, hovorí prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK. „Takéto stavy vznikajú väčšinou dôsledkom niektorých závažných ochorení. Nedostatočný prísun draslíka potravou je skôr zriedkavejšou príčinou.“

Vyberte si čerstvé menu

Odporúčaný denný príjem draslíka potravou sa u dospelého človeka pohybuje okolo 3,5 gramu denne. O tento minerál vás môže oberať takzvaný západný spôsob stravovania. „Draslík je hlavným vnútrobunkovým iónom nielen u človeka, ale aj v iných živých organizmoch. V rozličných množstvách sa nachádza prakticky v každej potravine, vyšší je však v rastlinnej,“ hovorí o zdrojoch minerálu lekárka. „Priemyselným spracovaním, rafináciou, mletím múky či lúpaním ryže a najmä solením sa jeho obsah výrazne znižuje.“ Ak je váš jedálny lístok založený na vyššej spotrebe bielej múky, uprednostňujete spracované potraviny a čerstvé ovocie i zeleninu jete sporadicky, rýchlo sa dopracujete k zníženému príjmu draslíka. Podľa odborníčky je v európskych krajinách jeho hlavným zdrojom mäso, mäsové výrobky, produkty z obilnín a zemiaky.

„O prípadnej prevencii alebo liečbe draslíkom musí rozhodnúť lekár. Určite sa neodporúča ani živelná konzumácia rozličných výživových doplnkov.
MUDr. Jana Jurkovičová

Pozor na preparáty

Zvýšená hladina draslíka je v prípade zdravých ľudí skutočne zriedkavá. Predávkovanie minerálom zo stravy v tomto prípade nehrozí. Správne fungujúce obličky dokážu pri dlhodobo vyššom príjme desať- až dvadsaťnásobne zvýšiť vylučovanie nadbytočného draslíka močom. Predávkovať sa však môžete preparátmi s obsahom draslíka, preto sú lieky s jeho obsahom na lekársky predpis. „Najvýznamnejšími dôsledkami jeho vysokej hladiny sú zmeny elektrickej vodivosti v srdci, ktoré môžu viesť k spomaleniu až k zastaveniu jeho činnosti. Objaviť sa môžu aj rozličné svalové zášklby, kŕče alebo mravčenie,“ hovorí o tom, prečo sa nepúšťať do výživových experimentov, Jana Jurkovičová. „O prípadnej prevencii alebo liečbe draslíkom musí rozhodnúť lekár. Určite sa neodporúča ani živelná konzumácia rozličných výživových doplnkov. Zdravý človek by mal nielen draslík, ale i všetky ostatné potrebné látky získavať z pestrej a vyváženej stravy.“ 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor