MENU
novinky-a-odbornici

Pijete na pečeň čaj z ostropestreca? Lekár radí oveľa účinnejší preparát

Viete, čo si pýtať v lekárni na pečeň?

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Pijete na pečeň čaj z ostropestreca? Lekár radí oveľa účinnejší preparát

Lekárne ponúkajú viacero rastlinných preparátov, ktoré tvrdia, že dokážu ozdraviť pečeň, chrániť ju či detoxikovať. Nevyhadzujte peniaze za tie neúčinné!

Česktý hepatológ, profesor MUDr. Radan Brůha je k rastlinným prípravkom na pečeň skeptický. Podľa neho väčšinou neexistujú štúdie, ktoré by posudzovali ich bezpečnosť, a nakoľko nepodliehajú takým prísnym predpisom ako lieky, je niekedy ťažké odhaliť prípadné riziká užívania takýchto preparátov. Najmä, ak už pečeň poškodenú máte, účinok na jej ozdravenie bude v lepšom prípade porovnateľný s placebom.

Skvelý bodliak, ktorý odporúčajú aj vedci 

Rastlinou, ktorej účinky na pečeň ale vedci naozaj skúmali a zdokumentovali, je ostropestrec či pestrec mariánsky, respektíve zmes flavanoidov, ktorú obsahujú jeho plody. Ide o  silybín, silydianín a silychristín, ktoré sa spoločně nazývajú silymarín. „Priaznivý vplyv bodliaka pestreca mariánskeho na pečeň bol známy už v stredoveku, kde bol súčasťou najrôznejších pečeňových čajov,“ uvádza hepatologička profesorka MUDr. Viera Kupčová, CSc.

Regeneruje po žltačke i pri cukrovke

Výsledky mnohých odborných štúdií ukazujú, že silymarín podporuje regeneráciu buniek pečene po jej poškodení, ktoré mohlo vyvolať  napríklad požívanie alkoholu, cukrovka, nesprávna výživa, chronické ochorenie tráviaceho traktu, lieky či intoxikácia, napríklad hubami či chemickými látkami. Úspešné je jeho použitie aj pri akútnej žltačke či cirhóze pečene, pozitívny efekt je dokázaný pri chronickej žltačke, dodáva odborníčka. Viaceré výskumy stále prebiehajú, lebo aj keď sa niektoré ďalšie pozitívne účinky dokázali na pokusných zvieratách, u ľudí ešte neboli jednoznačne preukázané.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma vysoký tlak a mám aj astmu. Môžu diagnózy spolu súvisieť?

Artériová hypertenzia takmer u 90 % pacientov nemá jednoznačnú príčinu. Pľúcna astma je chronické zápalové ochorenie, ktorého príčina je zvyčajne známa. Ukazuje sa, že súvisí so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych ochorení. Zápal ako príčina artériovej hypertenzie nie je na prvý pohľad zvyčajný, ale viaceré vedecké štúdie potvrdili význam mierneho chronického zápalu vo vývoji metabolického syndrómu, aterosklerózy a obezity. Vedci skúmajú viacero génov, ktoré sa vyskytujú pri oboch ochoreniach. Výsledky ich výskumov by mohli v budúcnosti byť základom na presnejšiu liečbu oboch ochorení. Neliečená alebo neuspokojivo liečená astma aj hypertenzia môžu mať po rokoch za následok poškodenie a oslabenie funkcie srdca. Nepíšete, či sa na vysoký krvný tlak liečite, ale podľa vysokých hodnôt, ktoré uvádzate, usudzujem, že nie. Čo najskôr navštívte všeobecného lekára, ktorý začne s liečbou. V prípade, že hodnoty tlaku budú napriek liečbe nevyhovujúce, pošle vás na vyšetrenie k internistovi alebo ku kardiológovi. Pretrvávanie vysokých hodnôt krvného tlaku napriek liečbe by mohlo poukazovať na sekundárnu hypertenziu, ktorú je potrebné čo najskôr potvrdiť alebo vylúčiť.

čítať viac

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor