MENU
novinky-a-odbornici

Nebojte sa zrazenín: Internista radí tabletku po očkovaní, máte ju doma

Unhealthy,Female,Malaise,Is,Taking,A,Pill,For,A,Headache
Novinky a odborníci

Nebojte sa zrazenín: Internista radí tabletku po očkovaní, máte ju doma

Čo mať v domácej lekárničke po očkovaní? Poradí vám odborník.

So stúpajúcimi prípadmi respiračného ochorenia COVID-19 i bežnej chrípky sa opäť skloňuje dôležitosť očkovania, ktoré je najlepšou a najúčinnejšou prevenciou.Očkovaním sa do tela nevpúšťajú látky na zlikvidovanie vírusu, ale také, ktoré naučia imunitný systém ako zničiť vírus sám,“ hovorí internista MUDr. Marek Pytliak.

Očkovanie je však zásah do organizmu a môže mať rôzne nežiaduce reakcie. Po očkovaní sa môže u ľudí vyskytnúť bolesť, začervenanie a opuch v mieste vpichu, zdurenie lymfatických uzlín, zvýšená teplota či bolesti hlavy a kĺbov. Tieto nepríjemné reakcie môžeme tlmiť viacerými liečivami – napríklad kyselinou acetylsalicylovou, známou a spoľahlivou liečivou látkou používanou pri teplote, zápale i tlmení bolesti. V domácej lekárničke by teda určite mali mať svoje miesto voľnopredajné lieky s jej obsahom, ktoré v kombinácii s vitamínmi – predovšetkým vitamínom C, pomôžu uľaviť od nepríjemných symptómov.

Tabletka na zrazeninu

Ďalšími účinnými látkami, ktoré Vám môžu pomôcť, sú prípravky s obsahom ibuprofénu alebo paracetamolu, ktoré tiež znižujú teplotu a tlmia bolesť.

Zvýšenú teplotu, ktorá môže po očkovaní nastať, dokáže znížiť rad látok a medzi nimi aj kyselina acetylsalicylová, ktorá je najdlhšie známa a používaná. Kyselina acetylsalicylová, ktorá je obsiahnutá napríklad v lieku Acylpyrín a mnohých ďalších, pôsobí nielen proti horúčke, ale aj proti bolesti. Navyše, protizrážanlivé účinky ASA môžu u pacientov s ľahšími formami trombofílie, znížiť riziko eventuálnej trombotickej komplikácie, ktoré nemusí priamo súvisieť s očkovacou látkou, ale zvyšuje sa napríklad aj pri dehydratácii spôsobenej horúčkami,“ hovorí Marek Pytliak.

Samozrejme, dodržiavanie hygienických pravidiel, ako je časté a dôkladné umývanie rúk, nosenie ochranných pomôcok, je v súčasnosti už zaužívanou a zároveň vysoko funkčnou ochranou pred všetkými ochoreniami dýchacích ciest vrátane COVID-19. Preto by sme tieto zvyky nemali prestať dodržiavať ani po zaočkovaní.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor