MENU
novinky-a-odbornici

Návšteva lekára patrí k výnimkám zo zákazu vychádzania. Čo treba dodržať?

Aj návšteva u lekára patrí k výnimkám zo zákazu vychádzania.
Novinky a odborníci

Návšteva lekára patrí k výnimkám zo zákazu vychádzania. Čo treba dodržať?

Zhoršil sa vám zdravotný stav? Potrebujete ísť k lekárovi? Nezabúdajte, že na všetky zákroky a vyšetrenia sa po novom objednáva telefonicky.

Ešte predtým ako pôjdete k lekárovi, by ste mu mali najprv zatelefonovať. Lekár vám počas telefonátu položí niekoľko triediacich otázok, na základe ktorých posúdi, či je možné vyšetrenie v ambulancii zrealizovať. Prihliadať by mal na závažnosť vášho zdravotného stavu. 

„Čo sa týka poskytovania zdravotnej starostlivosti, ambulantní lekári - všeobecní aj špecialisti - aktuálne postupujú podľa metodických usmernení, ktoré vypracovali hlavní odborníci Ministerstva zdravotníctva SR za jednotlivé lekárske odbornosti,“ uvádza hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Pripomína tiež, že poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti v čase pandémie nového koronavírusu funguje aj prostredníctvom tzv. telemedicíny.

Hospitalizácia v nemocnici

Reprofilizovaných, teda zmenených z iného poskytovania zdravotnej starostlivosti na účel hospitalizácie pre pacientov s ochorením COVID-19, je podľa MZ SR aktuálne približne 2000 lôžok. Rezort zdravotníctva má pripravené aj ďalšie fázy reprofilizácie. K nim bude pristupovať postupne, prihliadajúc na aktuálnu epidemiologickú situáciu u nás.

„Reprofilizácia lôžok pre nakazených ľudí s koronavírusom narastá podľa potreby v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie. Pripravené sú aj menšie regionálne nemocnice, nielen štátne univerzitné a fakultné nemocnice,“ uzavrela Eliášová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia