MENU
novinky-a-odbornici

Návrat detí do škôl po Veľkej noci: Kľúčové je vetranie v triedach, odkazujú alergológovia

Ak by sa v triedach pravidelne vetralo a filtroval vzduch, riziko nákazy covidom-19 by sa radikálne znížilo.
Novinky a odborníci

Návrat detí do škôl po Veľkej noci: Kľúčové je vetranie v triedach, odkazujú alergológovia

Správne vetranie v školských triedach môže výrazne znížiť šírenie koronavírusu. SAAAP žiada slovenskú vládu a hygienikov, aby sa týmito zisteniami riadili.

Vláda avizovala, že po Veľkej noci postupne plánuje masívny návrat žiakov a študentov do škôl. Doterajšie skúsenosti s otváraním prvých stupňov základných škôl však nie sú veľmi optimistické. Viaceré samosprávy, ktoré sa rozhodli školy otvoriť, hlásili zvýšený počet nakazených, a tak ich po krátkom čase opäť zatvorili. Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov (SAAAP) je presvedčená, že návrat detí do škôl má byť prioritou vlády, no treba urobiť všetky opatrenia, aby to bol návrat bezpečný.

Je nevyhnutné, aby kompetentné orgány vydali presné postupy, ako správne vetrať v triedach a učebniach, a aby zabezpečili školám finančné prostriedky na systémy, ktoré umožnia ventilovať a filtrovať vzduch. Inak nám hrozí, že sa infekcia COVID-19 bude v školách šíriť veľmi rýchlo,“ vraví predseda Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov Andrej Vilim.

Pripomína tiež, že pri nesprávnom vetraní sa môžu vírusové častice hromadiť vo vzduchu v učebni, jedálni alebo na chodbe. Nielen nosenie rúšok či respirátorov u detí a študentov, ale aj správne vetranie je jednou zo zložiek udržiavania zdravého prostredia a je dôležitou preventívnou stratégiou proti šíreniu COVID-19 v školských zariadeniach.

3 výmeny vzduchu

SAAAP sa opiera o analýzy a zistenia amerických vedcov, ktorí sa tomuto problému podrobne venovali. „Odporúčajú tri úplné výmeny vzduchu v miestnosti za jednu hodinu. Ideálne by bolo, keby boli v triedach a učebniach prenosné čistiace systémy s HEPA filtrom, ktoré by výrazne znížili riziko šírenia COVID-19,“ dodáva predseda Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov.

Vedci v rôznych štúdiách tiež varujú pred prehnaným čistením povrchov, keď sa do vzduchu dostávajú nebezpečné kokteily toxických chemikálií. To, čo je overené a čo funguje, je vetranie a filtrácia Jednotné usmernenia a postupy žiadame aj preto, že ak sa to nechá na samotné školy, v niektorých prípadoch môže dôjsť k tomu, že školy budú používať neoverené postupy alebo lacnejšie a nekvalitné prístroje, ktoré môžu situáciu naopak zhoršiť,“ uzavrel Andrej Vilim.

Podrobne sa téme, vrátane simulácie správnej cirkulácie vzduchu, venovali New York Times

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor