MENU
novinky-a-odbornici

Natierate sa opaľovacím krémom len na von? Pohľad dermatológov vás zaskočí

žena - kozmetika - tvár - pleť - pleťový krém - krémovanie
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Novinky a odborníci

Natierate sa opaľovacím krémom len na von? Pohľad dermatológov vás zaskočí

V letných mesiacoch je skutočne nevyhnutné používať opaľovací krém, pretože nás v exteriéri ochráni pred škodlivým slnečným žiarením UVA a UVB. Ale ako sa zachovať v interiéri? Dermatológovia to vedia.

Škodlivé žiarenie UVA a UVB, ktorých vlnová dĺžka je medzi 290 a 400 nanometrov, poškodzuje pleť a spôsobuje hyperpigmentáciu, akné, vrásky, ale aj rakovinu kože. To je hlavný dôvod, prečo sa v lete tak intenzívne natierame počas horúcich letných dní, keď svoj čas trávime zväčša pri vode.

Ale ako sa ľudovo hovorí, slnko nesvieti len vonku. UVA lúče, ktoré spôsobujú predovšetkým starnutie pokožky, prechádzajú do interiéru aj cez sklo, útočia na nás tak doma, ako aj v aute či hromadnej doprave. UVA lúče sú silnejšie ako UVB lúče, sú zodpovedné za problémy ako je zmena farby, jemné linky a všetko to, čo na pleti nemá byť a stoja za vznikom rakoviny kože.

UVB lúče majú kratšiu vlnovú dĺžku a sú zodpovedné za spálenie sa na slnku. Sú menej intenzívne a sklo nedokážu preniknúť. Dermatologička Deanne Mraz Robinsonová z Westportu v americkom štáte Connecticut pre Real Simple poznamenala, že ak trávite čas v miestnosti so značným prístupom slnečného svetla, bude to mať celkom podobný efekt, ako keby ste boli vonku.

„UVA lúče sú známe predovšetkým tým, že urýchľujú príznaky starnutia tým, že rozkladajú elastín a kolagén, ale poškodzujú aj DNA v kožných bunkách a spôsobujú mutácie, ktoré môžu viesť k rakovine kože,“ vysvetlila dermatologička.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor